РАСПРОДАДЕНО Е ОТВОРАЊЕТО НА МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ СО ПРЕМИЕРАТА НА „НАБУКО“

Распродадени се билетите за премиерата на операта „Набуко“ од Верди, со која на 9. мај во Националната опера и балет (НОБ) ќе се отворат 51. Мајски оперски вечери (МОВ), рече денеска генералниот

Авторски концерт на Љупчо Коскаров во организација на „Охридско лето“

По повод Денот на Македонската книжевност во петок од 20 часот во црквата „Света Софија“ авторски концерт на уметничка вокално-инструментална музика ќе одржи Љупчо Коскаров заедно со Марина Јаневска – сопран, Илија

ВЛАДАТА ПРЕДЛАГА ДА СЕ ВОВЕДАТ НОВИ ДРЖАВНИ НАГРАДИ ПОСВЕТЕНИ НА ЛИНГВИСТИТЕ БЛАЖЕ КОНЕСКИ И РЕМЗИ НЕСИМИ

По предлог на Министерството за култура, Владата го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот државните награди, со што предлага воведување две нови државни награди  „Блаже Конески“ и „Ремзи

Спој на македонското културно наследство и модерен накит на „Денови на филигранство и накит“

Од утре до 7 мај, во организација на Скопје Сити Мол и во соработка со Занаетчиска комора Скопје ќе бидат отворени „Денови на филигранство и накит“, четиридневен настан на кој ќе се

Се воведуваат државна награда за афирмација на македонскиот јазик „Блаже Конески“ и на албанскиот „Ремзи Несими“

Владата го разгледа и утврди и текстот на Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот државните награди, со што предлага воведување две нови државни награди. На Иницијатива од Советот за

Битолската библиотека „Св. Климент Охридски“ на Саемот на книга во Лајпциг

Националната установа Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ од Битола успешно се претстави на саемот на книга кој синоќа заврши во германскиот град Лајпциг. Оваа година првпат на саемот и нашата држава имаше

СТАРОВРЕМСКИ ФОТОГРАФИИ

Еден брак во криза, еден тинејџерски копнеж за блискост и еден генерациски јаз се темите на „Преекспонирано“, деби филмот на Елеонора Венинова по нејзино сценарио, камерна драма која истражува како комуницираме кога

БОСАНСКИОТ АКТЕР СО ХОЛИВУДСКА КАРИЕРА, ЏЕК ДИМИЌ НА 5 МАЈ ИГРА ВО СКОПСКИ ДРАМКИ ТЕАТАР

Холивудскиот актер со потекло од БиХ, Џек Димиќ, на 5 мај во скопскиот Драмски театар ќе гостува со монодрамата „Ој, животе“. Претставата е работена по текст на Јосип Пејаковиќ. Од Драмски велат