Украина уништи 41 руско беспилотно летало, собори авион Су-24М

КИЕВ (АА) – Украина уништи 41 руско беспилотно летало од типот „Шахед“ и собори авион „Су-24М“, јавува Анадолу. Командата на Украинските воздухопловни сили соопшти дека руската Армија синоќа ја нападнала територијата на

Спасовски: Партијата на Палчо мора да биде дерегистрирана

Партиите како таа на Љупчо Палевски Палчо мора да бидат дерегистрирани. Вака синоќа на вонредна прес конференција рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. И такви политички партии кои не знам со

Азески избран за претседател на Асоцијацијата на Балкански комори

реклама Асоцијацијата на Балкански комори е здружение на 10-те стопански комори од Балканскиот регион (членки и не-членки на европската Унија), кое следната година ја одбележува 30-та годишница од своето постоење. На следната

Кина: Нуклеарната централа од 4-та генерација, прва во светот, пуштена во комерцијална употреба

ИСТАНБУЛ (АА) – Кина денес ја пушти во комерцијална употреба првата нуклеарна централа од четврта генерација во светот, објавија државните медиуми, пренесува Анадолу. Нуклеарната централа со реактор со висока температура со гасно

Обвинителството отвори истрага против таткото на Вања

Таткото на убиената 14-годишна Вања Ѓорчевска, Александар Ѓорчевски е осомничен дека помагал при грабнувањето на неговата ќерка. Како што доцна во вторник навечер соопшти Основното јавно обвинителство Скопје донесена е Наредба за

Оперативен извор во Баликесир бил клучен за лоцирањето на Палевски во Турција

Спасовски пред новинарите ја покажа потврдата од турските власти дека е уапсен првоосомничениот за убиствата на Вања Ѓоревска и Панче Жежовски, како и фотографии од Палевски направени по неговото апсење во Турција.

Одреден 30-дневен притвор за четворицата осомничени

реклама Доцна вечерва судија на претходна постапка им одреди 30-дневен притвор на четворицата осомничени. Според ОЈО, тројца од нив како соизвршители сториле две кривични дела – Грабнување од член 141 од Кривичниот

Спасовски: Главниот осомничен за убиството на Вања Ѓорчевска фатен во Туркије, започната постапка за екстрадиција

СКОПЈЕ (АА) – Министерот за внатрешни работи на Северна Македонија, Оливер Спасовски, соопшти дека Љупчо Палевски – Палчо, главниот осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска, вечерва е фатен во Туркије, јавува

Љупчо Палевски-Палчо е уапсен во турскиот град Баликесир

Апсењето на Љупчо Палевски-Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, се случило во турскиот град Баликесир, дознава ,,360 степени”. Како што веќе објавивме, Министерството за внатрешни работи за вечева

Палевски бил уапсен во Баликесир, се подготвувал да замине во Истанбул

реклама Министерот Оливер Спасовски, кажа дека Љупчо Палевски – Палчо, главниот осомничен за убиствата на Вања и Панче, бил уапсен во градот Баликесир. Тој, според сознанијата, земал такси за да оди во