Британска поддршка за натамошен развој на нашата демократија

реклама Министерот за надворешни работи и Претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи вечерва во пресрет на Министерскиот совет на ОБСЕ оствари средба со Лорд Камерон, државниот секретар за надворешни работи, Комонвелт и развој

Османи: Посебната канцеларија за граѓанското општество во ОБСЕ останува една од најважните додадени вредности на нашето претседателство

реклама На Паралелната конференција за Граѓанско општество во рамки на завршната сесија посветена на Декларацијата од Скопје која претставува официјален документ и патоказ за понатамошна соработка помеѓу ОБСЕ и граѓанските организации со

Министерски совет на ОБСЕ во Скопје: Блинкен и Лавров ќе се разминат

Блинкен, кој во моментов учествува на неформалната вечера во хотелот „Александар Палас“, според најавите, се очекува веднаш по нејзиното завршување, околу 21 часот, да се упати кон Меѓународниот аеродром „Скопје“ и да

ВИДЕО: Неформална вечера на шефовите на делегациите на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје

реклама Во Скопје почна неформалната вечера на министрите за надворешни работи кои учествуваат на 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ, чиј домаќин е шефот на

Предизборни „патриоти“ – Милевска: Не наседнувајте, „непријателите“ пак ќе седнат заедно после изборите

реклама Националистичката реторика која влијае на емоциите на граѓаните не запира и изгледа дека постојано се зголемува како што се наближуваат изборите.  Политичарите главно ја користат во последно време, 6 месеци пред

„Нема струја за електричниот стол“ на велешкиот театар гостува во Белградско драмско позориште

Ансамблот на велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов- Џинот“ вечерва гостува на големата сцена „Оливера и Раде Марковиќ“ во Белградско драмско позориште со претставата „Нема струја за електричниот стол“. Работена по текст на

Османи-Блинкен: Како стратешки партнери и НАТО сојузници остануваме обединети во поддршката за Украина

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи, денеска оствари средба со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, кој е во прва посета на Македонија.   Во фокусот на разговорите

Ковачевски- Блинкен: Северна Македонија и САД негуваат силно стратешко партнерство и активна соработка на патот на македонското евро-интегрирање 

реклама Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски попладнево во Скопје се сретна со американскиот државен секретар Антони Блинкен. На средбата, Ковачевски и Блинкен уште еднаш ги истакнаа одличните односи

(АНАЛИЗА) Како била скроена ранг-листата за новиот состав на Антикорупциска

„360 степени“ ја обезбеди комплетната табела од бодувањето за сите одделни категории и вкупни резултати, како и соодносот на доделените бодови од страна на членовите на Комисијата. Во него може да се

Во Свети Николе пријавени седум измами во обид – се претставуваат како полициски инспектори и бараат пари за да помогнат во несреќа!

реклама На 28.11.2023 во периодот од 20.00 до 23.32 часот во Полициската станица Свети Николе биле пријавени седум измами во обид. Според пријавеното, едно лице, кое се претставувало како полициски инспектор, се