Во израелските напади врз Појасот Газа во последните 24 часа се убиени 164 Палестинци

1 min read

ГАЗА (АА) – Најмалку 164 Палестинци се убиени во последните 24 часа, а Израел продолжува да врши напади врз опколениот Појас Газа, соопшти денес Министерството за здравство во таа палестинска енклава, пренесува Анадолу.

Во соопштението се наведува дека „израелските окупатори масакрираа 19 семејства“ во изминатите 24 часа, убивајќи 164 Палестинци и ранувајќи 200.

„Многу луѓе сѐ уште се заробени под урнатините и на патиштата бидејќи спасувачите не можат да стигнат до нив“, се вели во соопштението.

Иако поминаа две недели откако Меѓународниот суд на правдата (МСП) издаде привремена забрана против Израел во врска со судскиот случај за геноцид поднесен од страна на Јужноафриканската Република, Израел продолжува да ги оспорува одлуките на Судот, според кои Израел треба да овозможи дистрибуција на хуманитарната помош и да го заштити палестинското цивилно население.

Во нападите на израелските сили загинаа 28.340, а ранети се 67.984. Израелската воена кампања, исто така, доведе до масовно раселување, уништување и недостиг на храна, вода и засолниште.

И покрај противењето на меѓународната заедница, Израел планира копнена инвазија врз Рафах, кој е дом на околу 2,3 милиони жители на Газа.

Израел тврди дека во нападите на Хамас од 7 октомври минатата година досега се убиени 1.200 луѓе, но, според зборовите на пилот на Израелските вооружени сили, можно е дел од загинатите Израелци да се жртва на примената на „Ханибаловиот протокол“ од страна на израелската војска.

„Ханибалова директива“ или „Ханибалов протокол“ е контроверзна процедура што ја користат израелските одбранбени сили (ИДФ) со цел да се спречи киднапирање на израелските војници од страна на непријателските сили. Според оваа директива, „киднапирањето мора да се запре со сите средства, дури и по цена на напад и елиминирање на киднапираните“. Овој протокол од страна на Израел е воведен во 1986 година.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.

Извор: Anadolu Agency (AA)

Претходно

Во Собранието поднесени предлози за законски измени за важноста на личните документи

Следно

(ВИДЕО) Шведска – Голем пожар во воден парк во Гетеборг

Latest from Blog