(ВИДЕО) Шведска – Голем пожар во воден парк во Гетеборг

1 min read

Силен пожар избувна денеска во забавен парк во западниот шведски град Гетеборг, пренесува Ројтерс.
Нема извештаи за повредени, но причинета е материјална штета. Како што пренесува агенцијата, над градот се издигнува густ црн чад, а полицијата ги советувала оние што живеат во областа да останат во затворени простории и да ги држат прозорците затворени за да се заштитат од гасовите.

Како што изјавил портпаролот на паркот, во моментот на избувнивање на пожарот немало гости во водениот парк, кој требало да биде отворен подоцна оваа година.

Како што се вели во соопштението од раководителите, пожарот започнал на едно од забавните возила,  надвор од зградата, а потоа се проширил на целата зграда.

Извор: alsat.mk

Претходно

Во израелските напади врз Појасот Газа во последните 24 часа се убиени 164 Палестинци

Следно

Редици за вакцина против голема кашлица

Latest from Blog