Три основни училишта и една градинка во Чаир ќе добијат фотоволтаици

1 min read

Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, денеска ќе потпишат договор за кофинансирање на проект за целосна енергетска ефикасност со поставување на фотоволтаици на јавни објекти во три основни училишта и во една градинка.

Проектот CBCEko kid е со вкупна вредност од 423.038 евра и е финансиран од Европската Унија преку Програмата за прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Косово, а кофинансиран од Министерството за локална самоуправа.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Од март ново зголемување, минималната плата над 20.000 денари- уверува СДСМ

Следно

Шпански медиуми: Меси ќе ја освои наградата за најдобар фудбалер во 2022

Latest from Blog