Срце од починат донор утринава почна повторно да чука, шанса за живот добија уште три пациенти

1 min read

Веста дека од еден донор утринава се спасени четири животи ја соопштија од Министерството за здравство. Првпат во историјата на македонското здравство, велат од оттаму, од еден дарител беа експлантирани четири органи во еден акт 

Четириесетгодишен пациент од Скопје рано утринава доби ново срце, а шанса за живот добија уште три пациенти кои ќе добијат органи од починат дарител.

Фото: Министерство за здравство

Веста дека од еден донор утринава се спасени четири животи ја соопштија од Министерството за здравство.

„Благодарение на хуманоста на едно семејство, нивната љубов, добрина и емпатија која ја носат во себе, ново срце почна да чука во градите на 40-годишен пациент од Скопје. Нова шанса за живот и црн дроб доби пациент со хронична црнодробна болест, а двајца пациенти на дијализа во текот на денот ќе добијат бубрези“,

соопштија од Министерството за здравство.

Дополнително, шанса за поквалитетен живот ќе добијат и пациенти со коскени заболувања.

Фото: Министерство за здравство

Првпат во историјата на македонското здравство, велат од Министерството, од еден дарител беа експлантирани четири органи во еден акт. 

Оттаму зразуваат благодарност до семејството на починатиот донор за, како што велат, несебичната одлука која донесе утро полно надеж и верба за безусловна добрина, а благодарност изразија и до медицинските екипи кои изминатите 24 часа работеа и сè уште работат на скопските хируршки и интерни клиники.

„Горди сме на секој нов успех во македонското здравство“,

велат од Министерството.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Ако ве интересира зошто пропадна Кредит Свис читајте во 2073-та

Следно

Двајца загинати при судар на две цистерни во Јемен

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета