Шефот на руската одбрана ја пофали Кина како „стратешки партнер, добар сосед и лојален пријател“

1 min read

МОСКВА (АА) – Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денес ја пофали Кина како „стратешки партнер, добар сосед и лојален пријател“ на Москва, јавува Анадолу.

Говорејќи на состанокот со неговиот кинески колега Ли Шангфу на маргините на Московската конференција за меѓународна безбедност (МЦИС) во главниот град на Русија, Шојгу рече дека Москва и Пекинг одржуваат контакти на највисоко ниво и спроведуваат заеднички воени вежби на копнените, морнаричките и воздухопловните сили.

Шојгу изјави дека соработката со Кина се развива и во билатерални и мултилатерални формати – во рамките на Шангајската организација за соработка (SCO) и Здружението на нациите од Југоисточна Азија Плус (АСЕАН-Плус).

Тој му се заблагодари на Шангфу за учеството на воено-техничкиот форум Армија-2023, што започна во понеделникот.

Министерот рече дека е направен голем и сериозен чекор од претходната изложба, каде што производите од кинеската индустрија исто така биле широко претставени.

„Денес сите компании и сите земји претставени на саемот го земаат предвид искуството од неодамнешните настани, вклучително и настаните во зоната за специјални воени операции“, изјави тој.

Шојгу, кој се сретна со Шангфу по трет пат оваа година, му честиташе и на својот колега за 96-годишнината на Народноослободителната армија, што беше прославена на 1 август, посакувајќи му успех во одбраната на татковината.

Кинескиот и рускиот претседател, Кси Ѓинпинг и Владимир Путин, објавија партнерство „без ограничувања“ во февруари 2022 година, само неколку дена пред Москва да започне „специјална воена операција“ во Украина.

Двајцата повторно се сретнаа овој март, влегувајќи во „нова ера“ на соработка.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Плаќајте во движење со HalkPay и GarminPay

Следно

Белорускиот министер за одбрана: Очигледна можноста за директен воен судир со НАТО

Latest from Blog