Орбан: Не е можно Украина да постигне воена победа над Русија

1 min read

БЕРЛИН (АА) – Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не смета дека е можно Украина да постигне воена победа против Русија, јавува Анадолу.

Орбан за германските весници „Билд“ и „Велт“ изјави дека соработката меѓу Украина и Западот пропаднала.

„Да се ​​мисли дека Украина може да победи во војна против Русија е погрешно разбирање на ситуацијата. Тоа не е можно“, изјави Орбан.

Орбан рече дека украинските војници ќе исчезнат побрзо од руските војници и дека тоа ќе биде одлучувачки фактор на крајот.

„Русија има поинаков стил на работа од Западот. Структурите во Русија се многу стабилни. Тие се засновани на војската, тајната служба, полицијата, така што тоа е друга земја, воено ориентирана. Затоа запомнете дека Русите не се земја како нас, како Германија или Унгарија. Тоа е поинаков свет. Структурата е различна, силата е различна, стабилноста е различна. Значи, ако сакате со нашата логика да сфатите како функционираат, секогаш ќе грешиме“, рече Орбан.

Унгарскиот претседател исто така рече дека во контекст на војната во Украина најважно е што сакаат да направат САД.

„Украина повеќе не е суверена земја, тие немаат пари, немаат оружје. Може да се бори само затоа што ги поддржуваме. Затоа, САД склучуваат мир. Ако одлучи да го стори тоа, ќе има мир“, рече Орбан и додаде дека рускиот претседател Владимир Путин не го гледа како воен злосторник.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Шефот на „Вагнер“ се огласи по бунтот: Целта не беше да се собори Владата во Москва

Следно

Летниот караван на Црвена Звезда доаѓа во Куманово – сите можат да се сликаат со пехарот!

Latest from Blog