Норвешка: Предложен закон 40 отсто од членовите на управните одбори да бидат жени

1 min read

ОСЛО (АА) – Во Норвешка Владата претстави Предлог-закон според кој најмалку 40 отсто од членовите на управните одбори на големите и средните компании мора да бидат жени, пренесува Анадолу.

Норвешкиот министер за трговија и индустрија, Јан Кристијан Вестре, ја соопшти содржината на Предлог-законот на прес-конференција, објави „Блумберг“.

„Норвешка беше првата земја во светот што направи чекор во таа насока“, рече Вестре.

Ако законот биде одобрен, управите на 20.000 големи и средни компании во Норвешка ќе мора до 2028 година да ги сочинуваат најмалку 40 отсто жени.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ВИДЕО) Ново издание на 360°: Надзор над „Бехтел и Енка“ – по три месеци предистрага, обвинителството успеало да ги обезбеди броевите на тендерите

Следно

WARSZAWIANKA – Seriali i parë origjinal nga SkyShowtime, i realizuar në Europën Qendrore dhe Lindore

Latest from Blog