Ексградоначалникот на Центар, Тодоровиќ и повеќе лица уапсени за случајот „Скопје 2014“

2 mins read

Синоќешната акција, како што се дознава неофицијално, е во врска со набавката на опрема за мостот „Око“, кој е дел од проектот „Скопје 2014“ на поранешната влада на ВМРО-ДПМНЕ на експремиерот Никола Груевски, за кој случај отвори поранешното Специјално јавно обвинителство

Поранешниот градоначалник на Општина Центар и сопственик на синџирот маркети „Тинекс“, Владимир Тодоровиќ, заедно со уште неколку лица е приведен во акција на Обвинителството на гонење организирана криминал и корупција (ОЈО ГОКК) и на Министерството за внатрешни работи, а поврзана со предметот познат во јавноста како „Скопје 2014“.

Поранешниот градоначалник на општина Центар и сопственик на синџирот маркати „Тинекс“, Владимир Тодоровиќ

Информацијата за приведувањето на Тодоровиќ за „360 степени“ ја потврдија од ОЈО ГОКК, но оттаму не сакаа до овој момент да соопштат повеќе детали бидејќи сè уште постапуваат.

Повеќе информации оттаму најавија за подоцна, односно, како што ни соопштија оттаму денеска попладне ќе биде одржана и прес-конференција во врска со случајот.

„Денеска петок (30.06.2023 година) со почеток во 13 часот во Јавното обвинителство на РСМ  ќе се одржи прес-конференција во врска предметот во јавноста познат како проект ’Скопје 2014’. Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја презеде надлежноста на предметот по згаснувањето на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, со одлука на Јавниот обвинител на РСМ по предметот продолжи да постапува јавниот обвинител Љубомир Лапе кој ќе ве запознае со текот на постапката“,

соопштија од Јавното обвинителство.

Според првичните неофицијални информации што ги пренесуваат дел од медиумите повикувајќи се на свои извори од истрагата, Тодоровиќ бил приведен на скопскиот аеродром, а во акцијата се приведени повеќе лица, меѓу кои поранешниот претседател на Советот на Општина Центар, Владимир Здравев. Тој, според првичните неофицијални информации, бил приведен на граничниот премин „Табановце“, на македонско-српската граница.

Синоќешната акција, како што се дознава неофицијално, е во врска со набавката на опрема за мостот „Око“, кој е дел од проектот „Скопје 2014“ на поранешната влада на ВМРО-ДПМНЕ, за што случајот првично го отвори поранешното Специјално јавно обвинителство, а потоа премина во рацете на ОЈО ГОКК.

Според првичните информации, Тодоровиќ и другите приведени денеска треба да бидат изведени пред судија на претходна постапка. До овој момент тие се уште не се спроведени во Основниот кривичен суд Скопје.

Акцијата утрово ја потврдија од Министерството за внатрешни работи, од каде информираат дека се уапсени пет лица.

„Вчера (29.06.2023) во попладневните часови и во текот на вечерта од страна на полициски службеници од МВР – Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал, по налог на ОЈО ГОКК, а со наредба на судија на претходна постапка, лишени се од слобода пет лица во врска со чл. 273 ст. 5 и чл. 353 ст. 5 од Кривичниот законик. Лицата се приведени и задржани во полициска станица и во текот на денот ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка“,

информираат од МВР.

Инаку, членот 273 од Кривичниот законик се однесува на кривичното дело перење пари и други приноси од казниво дело, додека членот 353 е за злоупотреба на службената положба и овластување.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Вештачкиот засладувач аспартам ќе биде прогласен за канцероген

Следно

Иран го повика вршителот на работи на Шведска за палењето на Куранот

Latest from Blog