Талибанците составија нова влада на Авганистан

Талибанците денеска го објавија составот на новата влада, а министерските позиции ги добија личности кои се истакнале во изминатите 20 години во борбата против САД и сојузниците, јави Би-Би-Си.

„Исламскиот емират одлучи да

Производството на вино во Франција годинава на најниско ниво во историјата

Франција годинава ќе произведе најмалку вино откако започна со објавување податоци, а тоа се должи на мразот и болестите што ги опустошија лозјата, соопшти денеска Министерството за земјоделство.

Производството оваа година ќе биде

Русија се уште нема донесено одлука за признавање на Талибанците

 

Москва се уште не донела одлука за признавање на Талибанците, изјави портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков.

„Знаете дека досега не се донесени одлуки за признавање на Талибанците. Знаете и дека внимателно го

Сингапур со најголем раст на новозаразени во последните 12 месеци

Сингапур денеска регистрираше најмногу заразени со коронавирус за 24 часа по повеќе од една година. Здравствените власти соопштија за нови 328 нови случаи за 24 часа откако Сингапур регистрираше повеќе од 100

Кои се палестинските затвореници кои избегаа од израелскиот затвор Гилбоа?

Палестинците и многу активисти ширум светот реагираа на веста дека шест палестински затвореници избегале од израелскиот затвор Гилбоа, недалеку од северниот израелски град Беисан.

Палестинците и многу активисти ширум светот реагираа на веста

ВИДЕО: Талибанците тепаат жени низ улиците во Кабул

Талибанците тврдат дека се промениле и ветуваат дека жените ќе имаат права во Авганистан, но сепак постојат се повеќе докази за нивниот суров однос кон жените.

Кога дојдоа Талибанците да ја преземат власта,

Продолжува потерата по избеганите палестински затвореници во Израел

Израелските сили синоќа и денеска извршија претрес во околината на Џенин, северно од Западниот Брег, трагајќи по шест палестински затвореници кои во понеделникот наутро избегаа од затвор и се сметаат за многу опасни.

Бегството од

Градот Брисел не ги постигнува целите за вакцинација на населението

Последните статистики за стапката на вакцинација во главниот град на Белгија и на ЕУ не се задоволителни, целта од 70 отсто не се очекува да биде постигната пред доцна есенва.

Населението во главниот

Последно обраќање на Меркел во Бундестагот пред изборите

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на пленарна седница во Бундестагот имаше последно обраќање пред претстојните парламентарни избори, објавија германските медиуми.

Говорот на Меркел траеше 14 минути. Канцеларката зборуваше за борбата против климатските промени, развојот