ВИДЕО: Паника во Мексико, луѓе заглавија во вагонче од жичница за време на земјотресот

Драматична снимка на која се гледа како реагирала група луѓе, кои се најдоа во вагонче од жичница во моментите на силниот земјотрес кој ги погоди централните и јужните делови од Мексико во

Модерна развива нова вакцина против респираторни вируси

Компанијата Модерна денеска соопшти дека развива единствена вакцина која ја комбинира засилувачката доза против Ковид-19 со нејзината експериментална вакцина против грип.

Компанијата се надева дека ќе успее да развие годишни вакцини против респираторниот

Авганистан доби хуманитарна помош од пет земји

Авганистан денеска доби хуманитарна помош, вклучувајќи храна и лекови, од пет земји, изјави владин претставник.

Сиромашната земја, уништена од 20-годишната војна, сега е во тешка економска криза, а сиромаштијата може да се види

Бајден ќе обелодени нов план за борба со пандемијата во САД и во светот

Претседателот на САД Џо Бајден денеска треба да обелодени нова стратегија за борба против Ковид-19 пандемијата, што во САД продолжува и покрај широката достапност на вакцината.

Претседателот, пред тоа се очекува да потпише

Микис Теодоракис погребан на островот Крит

Под звуците од неговата музика, со аплаузи од присутните и во присуство на државниот врв, познатиот грчки композитор денеска во градот Ханија на островот Кртит, беше испратен во неговиот вечен дом, јави

Стотинa Палестинци се повредени во протестите на Западниот брег

Десетици Палестинци се повредени во повеќе градови на Западен Брег, откако се судрија со израелските војници за време на демонстрациите во знак на солидарност со шестмина Палестинци, кои успеаја да избегаат од

Африканска унија: Испратете вакцини во Африка, наместо да давате трета доза

Богатите земји би направиле подобро да испратат вакцини во Африка за да помогнат во борбата против глобалната пандемија на Ковид-19, наместо да акумулираат трета, засилувачка доза, за чија употреба се уште нема

Британската агенција одобри употреба на трета доза против коронавирус, наскоро и конечна одлука

Британската регулаторна агенција за лекови ја одобри употребата на вакцини „Фајзер” и „Астра Зенека” против Ковид-19 за дополнителна вакцинација, но наведе дека останува на другите институции да одлучат дали ќе се дава

Талибанците ги обвинија САД за кршење на мировниот договор

Талибанците сметаат дека САД го кршат мировниот договор со тоа што на нивната „црна” листа на терористи се уште се имињата на дел од новоизбраните министри во владата.

„Фактот дека членови на новата