Исланд избори: Владејачката коалиција на пат кон задржување на мнозинството

Тричлената коалиција на левицата и десницата на власт во Исланд е на пат да го зачува мнозинството по парламентарните избори, покажуваат првичните резултати објавени синоќа, пренесува АП.

Меѓутоа, левото еколошко движење на премиерката

Отворени избирачките места во Германија

Во Германија утрово се отворени избирачките места, каде што граѓаните го избираат 20-то свикување на Бундестагот, а во сојузните држави Берлин и Мекленбург-Западна Померанија се избираат и парламентите на провинциите, пренесува Би-Би-Си.

Лавров: Меѓународно признавање на талибанците не се разгледува

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека моментно не се размислува за меѓународно признавање на талибанците.

– Прашањето за меѓународно признавање на талибанците во моментов не е на маса, изјави

ВИДЕО ВО ЖИВО | Ла Палма: Морничави звуци од новоотворениот вулкански кратер

Аеродромот на шпанскиот остров Ла Палма денеска беше затворен поради облак од пепел што избива од вулканот кој е „активен” веќе една недела, а научниците соопштија дека се отворил уште еден вулкански

Ла Палма: Аеродромот на островот е затворен поради облаци од пепел

Аеродромот на шпанскиот остров Ла Палма денеска беше затворен поради облак од пепел што избива од вулканот кој е „активен” веќе една недела, а научниците соопштија дека се отворил уште едно вулкански

Издадени златници со ликот на Ангела Меркел

Во Германија, во пресрет на утрешните парламентарни избори, пуштена е во продажба лимитирана серија златници со ликот на канцеларката Ангела Меркел.

Продажната вредност на монетата започнува од 49,95 евра, соопшти колекционерската куќа МДМ.

Златникот

ТРЕВОГА: Првпат во историјата падна дожд на Гренланд, во опасност ниските крајбрежја во светот

Минатиот месец за првпат во историјата откако се бележат временските прилики падна дожд на највисоката точка на ледената покривка на Гренланд.

Дождот траел неколку часа, пишува Npr.org, и укажува дека на таа мерна станица

Во Русија: Уапсена активистка за права на мигрантите

Активистката за права на мигрантите Валентина Чупик денеска потврди дека е уапсена на московскиот аеродром, откако руската безбедносна служба и го укина статусот на бегалец.

– Се наоѓам на аеродромот Шереметјево, во специјален

Северна Кореја за преговори со Сеул доколку постои взаемна почит

Северна Кореја може да размисли за учество на меѓукорејскиот Самит, доколку тој се одржи со взаемна почит, порача денеска Ким Јо-џонг, влијателната сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун.

– Верувам дека само во

Тунис: 113 членови на најголемата партија поднесоа оставки

 Повеќе од 100 функционери на исламистичката партија Енахда од Тунис, вклучително и пратеници и поранешни министри, денеска поднесоа оставки во знак на протест поради начинот на кој раководството ја води партијата.

Западните медиуми