Кина ги повика САД да ја поддржат меѓународната борба против пандемијата

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин изјави дека Кина се надева дека Соединетите Американски Држави ќе ги послушаат објективните и рационални гласови на меѓународната заедница и ќе бидат „поддржувач,

Фатена криминална група од Србија која криумчарела мигранти

Српската и германската полиција, во соработка, уапсија пет членови на организирана криминална група, кои се осомничени за криумчарење на најмалку 15 илегални мигранти во Австрија и Германија, со финансиска компензација од 6.000

Вакцинацијата сè уште не е доволна за да се спречи епидемијата на Ковид-19 во Франција

Според моделите на Институтот Пастер, може да се стравува од нов бран на контаминација, со максимум од 5.200 дневни хоспитализации, доколку се укинат сите мерки за контрола на епидемијата, јави дописникот на МИА од Франција.

Французите, како и целиот

Талибанците отворија оган на анти-пакистанските протести

Талибанците денеска отворија оган за да ги растераат антипакистанските протести во главниот град Кабул, објави телевизијата ТОЛО.

Според извештајот на таа телевизија, стотици луѓе утрово излегоа на улиците во Кабул, пренесува Тасс.

Претходно медиумите

Грција ќе казнува со 5.000 евра за лажирање на сертификат за вакцинација

Казни за работодавците во приватните здравствени центри во случај да имаат невакциниран вработен, но и казни за поседување или издавање лажен сертификат за вакцинација или потврда за прележан Ковид-19, предвидува амандманот од

Австрија нема да ги брои новозаразените, туку само ќе воведе нови мерки за невакцинираните

Австрискиот канцелар Себастијан Курц го објави фокусот на мерките за корона за есен, што предвидува дека нема да има општо заклучување, туку само „заштитни мерки“ за невакцинираните. Целта е да се зголеми

Загадувањето на воздухот најголем еколошки ризик за здравјето на луѓето

Темата на годинашниот Меѓународен ден на чистиот воздух за сино небо, што се одбележува под покровителство на Програмата за животна средина на Обединетите нации (УНЕП), е „Здрав воздух, здрава планета” која ги

АИ: Сиријците што се враќаат дома ги силуваат, малтретираат и убиваат

Припадниците на сириските безбедносни служби ги кршат човековите права на бегалците кои се вратиле во Сирија помеѓу 2017 и пролетта оваа година, објави Амнести интернешнл во својот извештај.

-Сириските припадници на безбедносните служби