Лајпциг си купи напаѓач кој ќе дојде следната сезона

Германскиот бундеслигаш Лајпциг успеа да ги победи европските гиганти и го обезбеди потписот со еден од најбараните напаѓачи Бенјамин Шешко.
Шешко оваа сезона ќе настапува за сестринскиот тим на Лајпциг, Салцбург и од

Крстевски: Се надевам дека ќе ги минеме претквалификациите

Кошаркарската репрезентација на Македонија ги започна подготовките пред стартот на претквалификациите за ЕП 2025 каде ја очекуѕваат дуели со Данска, Словачка и Норвешка.
Кошаркарите првата фаза од подготовките ќе ја одработат во Маврово,

Левандовски: По 12 години во Германија, ми беше потребна промена

Полскиот репрезентативец Роберт Левандовски летово го истера своето, успеа да ги натера челниците на Баерн Минхен да го продадат на Барселона и сега со нетрпение го очекува дебито за каталонскиот тим во

Серена за прв пат победи по 14 месеци и најави крај на кариерата

Американката Серена Вилијамс која се смета за една од најдобрите тенисерки најави заминување во пензија.
Вилијамс која идниот месец ќе наполни 41 години, вчера ја оствари првата победа по пауза од 14 месеци.

Уште еден Португалец доаѓа во Вулверхемптон

Фудбалерот на Валенсија Гонзало Гуедеш кариерата ќе ја продолжи во екипата на Вулверхемптон, потврди шпанскиот тим.
„Марка“ пишува дека Валенсија ја прифати понудата на  Вулверхемптон за португалскиот репрезентативец вредна 30 милиони евра плус

Бредли: Шкупи покажа дека има квалитет, мора да бидеме внимателни

Тренерот на Шамрок Роверс, Стивен Бредли, вели дека неговите фудбалерите мора да бидат внимателни во реваншот против Шкупи иако имаат предност од два гола.
Во првиот натпревар од третото квалификациско коло за пласман

Младите ракометари со убедлив триумф над Турција го започнаа настапот на ЕХФ шампионатот

Ракометната репрезентација на Македонија до 18 години на најдобар можен начин го започна настапот на ЕХФ шампионатот во Рига, Естонија, со убедлив триумф од 34:20 над Турција.
Турците беа рамноправен противник само во

Алкараз: Не верувам дека можеме да го повториме успехот на Рафа, Новак и Рожер

Шпанската тениска сензација Карлос Алкараз смета дека рекордите на Рожер Федерер, Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал уште долго време ќе бидат недостижни за тенисерите.
Големата тениска тројка во изминатите две децении поставија неверојатни

Селекторот на Србија го отпиша капитенот Теодосиќ за кошаркарското ЕП

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Србија, Светислав Пешиќ одлучи да го отпише капитенот Милош Теодосиќ за претстојното Европско првенство кое започнува на 1 септември.
Ова е за прв пат од 2007 година Теодосиќ

Савевски: Четири до шест ракометарки од оваа репрезентација ќе играат и на сениорското ЕП

Женската ракометна репрезентација на Македониија до 18 години со поразот од Хрватска го заврши настапот на 12 позиција на Светскотото првенство.
Ракометарките одлично го почнаа настапот на Мундијалот што се игра во Скопје,