Од септември безплатен таблет за учениците во општината Аеродром

Согласно со изборната програма на градоначалникот Тимчо Муцунски и заложбата за осовременување на образовниот процес, секое дете што посетува настава во четврто одделение во основните училишта во Општина Аеродром, во новата учебна година ќе добие

Треба ли со страв да одиме по улица? Пешак беше прегазен од 27-годишен возач на моторцикл

Вчера, моторциклист удрил во 51-годишно лице, информираат од МВР.
Според првичните информации, несреќата се случила на ул.„Благоја Стефковски, каде моторциклот „јамаха“, со скопски регистарски ознаки, управуван од Б.Г.(27) од Скопје удрил во И.В.(51) од Скопје.
Во

Добра вест за занаетчиите! Почнува аплицирањето за субвенционирање стари занаети во Скопје

Јорганџија, опинчар, јажар, крзнар, грнчар, шапкар, ковач, лимар, казанџија, копчар, свеќар, венци, сита, саатчија, ракотворби-корпар, ракотворби-изработка на сувенири, домашна ракотворба, изработка на филигран, накит и слични производи, производство на музички инструменти и

Предложен притвор за мажот што си ја претепа бившата сопруга

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице, за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило продолжено кривично дело „телесна повреда“ според член 130 став 2 во врска

„Лесен начин да се дојде до пари“ или „сериозна одговорност на градинката“, граѓаните со поделени мислења по минатонеделниот настан во приватна градинка во Скопје

Дете е повредено во приватна градинка, откако воспитачката се сопнала и паднала. Настанот се случил во средата и истиот го забележал родителот на детето, откако претходно не бил информиран за несреќата. Доктор, констатирал

Делови од три скопски општини утре ќе бидат без струја!

 

Утре, според најавата на ЕВН Македонија АД, одредени делови на трите скопски општини Аеродром, Карпош и Сопиште ќе останат без струја. 
Конкретно, од овој прекин ќе бидат опфатени корисниците на следните улици:

во периодот од

Маж од Босна починал на скопските клиники

Министерството за внатрешни работи информираше дека вчера во 21.06 часот во Полициската станица Центар, Комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека кај нив околу 18.00 часот бил донесен А.Т.(64) државјанин на БиХ,

Расчистени три разбојништва во Скопје, приведени две лица

Одделенијата за криминалистички работи Ѓорче Петров и Карпош при СВР Скопје расчистија три кривични дела „разбојништво“ сторени на подрачјето на Скопје. На 04.08.2022 од слобода беа лишени Ш.И.(31) од с.Грчец, скопско и

Сончево и ветровито, попладне услови за краткотраен пороен дожд

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од североисточен правец. Попладне и вечер ќе има услови за локална нестабилност проследена со краткотраен пороен