СЕ РЕКОНСТРУИРА ПАТОТ ДО БОЈАНЕ ВО ОПШТИНА САРАЈ 07.09.2021

Градоначалникот Петре Шилегов, премиерот Зоран Заев, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска извршија увид во градежните работи за реконструкција на патот до Бојане во општината

СЕ ПРОБИВА НОВА УЛИЦА ВО КРУГОТ НА КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР 05.09.2021

Град Скопје преку јавното претпријатие Улици и патишта започна пробивање на нова улица во кругот на Клинички центар која дополнително ќе го олесни движењето на возилата и пешаците што ќе овозможи намалување

ПРВИОТ ВИСЕЧКИ МОСТ ВО СКОПЈЕ ЌЕ ПОВРЗУВА ПОВЕЌЕ ГРАДСКИ ОПШТИНИ 26.08.2021

Изградбата на новиот висечки мост на улицата Љубљанска во скопската општина Карпош е во тек. Увид во градежните работи на овој значаен инфраструктурен објект денеска извршија градоначалникот Петре Шилегов, премиерот Зоран Заев,

ГРАД СКОПЈЕ: ВО СРЕДА ЌЕ СЕ ПРСКА ПРОТИВ ЛАРВИ ОД КОМАРЦИ 30.08.2021

Градот Скопје ги известува граѓаните дека во среда (01.09.2021 година) ќе се врши авионска и терестрична дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против ларви од комарци.
Авионското прскање против ларви од комарци ќе

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА СТРАНИЧНОТО ЗЕЛЕНИЛО НА БУЛЕВАРОТ ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕДИ ВО КАРПОШ 30.08.2021

На барање на жителите на Општина Карпош Градот Скопје ќе го обнови зеленилото на булеварот Партизански одреди, на потегот од крстосницата со улицата Московска  до крстосницата со улицата Париска.

– Градот Скопје денеска

ШИЛЕГОВ: КЛУЧКАТА КАЈ ВИЗБЕГОВО ЗНАЧИ ПРОБИВАЊЕ НА БУЛЕВАРИТЕ СЛОВЕНИЈА И ХАСАН ПРИШТИНА 31.08.2021

Градоначалникот Петре Шилегов денеска најави уште еден голем проект за жителите на Скопје – изведбата на клучката кај булеварот Словенија, која заедно со клучката кај Момин поток се наоѓа на едната од

ЗА ПРВПАТ ИТАЛИЈАНСКА ПАРАЛЕЛКА ВО ГИМНАЗИЈАТА „НИКОЛА КАРЕВ“ 01.09.2021

Градоначалникот Петре Шилегов и министерката за образование, Мила Царовска денеска ги посетија средношколците во гимназијата „Никола Карев“, на почетокот на новата учебна година. На сите ученици, професори и родители тие им пожелаа

ШИЛЕГОВ: МЛАДИТЕ ИМААТ ВИЗИЈА ЗА РАЗВОЈ НА МЛАДИНСКИ ПОЛИТИКИ 02.09.2021

Градоначалникот Петре Шилегов денеска се сретна со претставници на младински организации со кои разговараше за приоритетите и потребите на младите од Скопје. Тој изрази задоволство од досегашната соработка со некои од овие

ШИЛЕГОВ: ВО СРЕДНОТО МЕДИЦИНСКО УЧИЛИШТЕ НАСТАВНА ПРОГРАМА СО НОВО ЗАНИМАЊЕ – „ФАРМАЦЕВТСКИ ТЕХНИЧАР ВО ФАРМАЦЕВТСКА ИНДУСТРИЈА“ 02.09.2021

Во средното медицинско училиште „Д-р Панче Караѓозов” денеска беше промовирана паралелката „Фармацевтски техничар во фармацевтска индустрија“.
На промоцијата присуствуваа градоначалникот Петре Шилегов, премиерот Зоран Заев, министерката за образование и наука, Мила Царовска, директорката