По цел месец предизборни ветувања, во недела вечерта веќе ќе се знае кој ќе го води Скопје

Веќе во недела на полноќ првично ќе се знае кој ќе биде прв човек на македонската метропола – Скопје.
Утре е изборен молк, а вториот круг од Локалните избори 2021 се одржува во

Фотографија од скопски Трнодол од минатиот век, бараките беа белег на населбата

Населбата Трнодол денеска е дел од скопски Карпош, додека во минатото, се до 1976 година се сметала за помала населба или селце кое спаѓало во околината на Скопје.
Како изгледал Трнодол некогаш? Ова

Девојката која малтретираше животни во скопската ЗОО се извини, но сепак ќе се соочи со пријава

Девојката која прескокнувајќи ги оградите на живеалишта ги малтретира животните во Зоолошката градина во Скопје ќе се соочи со пријава. 
Откако вчера видеото на кое се гледа постапката на оваа скопјанка се обелодени

Во предвечeрието на официјалното отворање: Ист Гејт Мол искажа благодарност на соработниците и партнерите

Во предвечерјето на официјалното отворање, во свечена есенска атмосфера се оддржа средба за закупците, соработниците и партнерите на Ист Гејт Мол.

На присутните топло добредојде им посака инвеститорот на проектот. На средбата инвеститорот

Новиот градоначалник на Кисела Вода се откажа од службен автомобил и средства за репрезентација

Градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, нема да користи службен автомобил и се откажува од средствата за репрезентација, информираат од општината.
Како што пренесуваат, според најавата во предизборната кампања, ќе се води

Експресно исчистена депонија во населбата Јане Сандански во Аеродром

По реакција на граѓаните денеска беше спроведена акција за расчистување на отпадот во населбата Јане Сандански во скопски Аеродром, објави новиот градоначалник Тимчо Муцунски кој сподели и фотографија од исчистениот простор. 

-Општинските служби

Шилегов: Распишан тендерот за БРТ

Тендерот за реализација на Бас рапид транзит системот (БРТ) е објавен денеска со што правиме крупен чекор напред кон изведба на современ, еколошки, брз и ефикасен јавен превоз, порача денеска Петре Шилегов,

Нов оптимизиран режим на испорака на топлинска енергија во Скопје

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) го одобри дополнувањето на Мрежните правила за дистрибуција на топлинска енергија за греење на Балкан енерџи ДООЕЛ Скопје (БЕГ) со кои се овозможува БЕГ