Дејан Митески на чело на Советот на Општина Аеродром

Дејан Митески беше избран за претседател на Советот на Општина Аеродром на денешната конститутивна седница, на која беше верифициран и мандатот на новите членови.
Тој порача дека ќе се залага Советот да игра

Шилегов повеќе гласан единствено во овие три скопски општини

Досегашниот градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов од СДСМ, доживеа пораз од Данела Арсовска, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ. Според, податоците на Државната изборна комисија, од 100% обработени гласачки ливчиња, Арсововска има за 28.083 повеќе гласа

Прекин на железничкиот сообраќај, утрово не тргна возот кон Велес

Машинскиот персонал во МЖ Транспорт АСД Скопје е во бојкот поради неисплатен втор дел од септемвриската плата, а во целосен прекин се товарниот и патничкиот железнички сообраќај, изјави денеска за МИА Душко

Победата на Арсовска – причина за оставка на премиерот и лидер на СДСМ

Данела Арсовска ќе биде првата жена градоначалник на Град Скопје, по независноста на земјава. Историски момент е што за прв пат по три децении на чело на метрополата ќе застане жена чија

Арсовска со разлика од над 27.000 гласа го победи Шилегов во Град Скопје

Државната изборна комисија доцна синоќа ги соопшти првичните неофицијални резултати од вториот круг од локалните избори според кои Данела Арсовска е новата градоначалничка на Град Скопје.
Таа, како независна кандидатка, освои точно 27.357

Скопје за првпат по 30 години има жена за градоначалник

Независната кандидатка за Град Скопје, Данела Арсвоска прогласи победа во Скопје. Таа се заблагодари на скопјани, за кои кажа, ја препознале човечноста наспроти црната кампања која се водела против неа. Рече дека

Весковски му ја честита победата на Јакимовски во Карпош

Кандидатот за градоначалник на општина Карпош, Душко Весковски, од СДСМ се огласи на социјалните мрежи по денешниот втор круг од локалните избори. Еве што порача: 
-Денес изборниот ден помина мирно и демократски, токму

Кражба во аптека и неколку физички пресметки во Скопје во изминатото деноноќие

Во изминатото деноноќие на подрачјето на Скопје регистрирани се неколку физички пресметки на кои реагирале од СВР Скопје, како и една кражба во аптека на подрачјето на Центар. 
Во СВР Скопје, 20 минути