Муцунски со интересни случки од средно: Трудо ми помогна да влезам во дискотека во Канада

Тимчо Муцунски, актуелниот градоначалник на Аеродром, гостуваше во утринската програма на „Сител“ и раскажа дека како средношколец во Канада имал помош од актуелниот канадски премиер Џастин Трудо да влезе во дискотека.
– Четири години

Карпошани против екстремната урбанизација: Имаме ли потреба од зголемување на бројот на згради во општината?

Жителите на скопски Карпош го предупредуваат градоначалникот на општината, Стевчо Јакимовски, кој неодамна стапи на функцијата, да внимава со понатамошното функционирање на општината и идните предлози и решенија на администрацијата и советниците, во

Се уништуваат корења на повеќедецениски дрвја во Аеродром, а тоа значи дрвото ќе се исуши за година-две

Од граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ алармираат на ново уништување на корења на повеќедецениски дрвја во Аеродром на улицата Васко Карангелески.
-Дали на планерите им е наједноставно да повлечат линија со линијар за местење

Европската недела на тестирање за ХИВ: Секој ден тестирање во Младинскиот центар на ХЕРА со брзи ХИВ тестови

Секој ден тестирање во Младинскиот центар на ХЕРА со брзи ХИВ тестови, во рамки на одбележувањето на Европската недела на тестирање за ХИВ, од 22 до 29 ноември, обезбедува ХЕРА-Асоцијација за здравствена

Еко-автобусите на Арсовска или БРТ – што е решението за сообраќајниот хаос во Скопје?

Скопјани со поделени ставови околу идното решение за јавен сообраќај.
БРТ системот кој беше идеја на претходниот градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов, или еколошки автобуси – што е порационално, поекономично и поеколошко

Приведен крадец во Скопје, расчистени две кривични дела

На 20.11.2021 од страна на службеници од Единицата за интервентна полиција е лишен од слобода А.Ѓ.(21) од Скопје, за кого била распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Чаир.
Во полициска станица со

Фото: Тешка сообраќајна несреќа се случила утрово во Скопје

Сообраќајка утрово се случи на булеварот 8 Септември во Скопје, во непосредна близина на Педагошкиот факултет.

Од фотографиите кои ги објави порталот Независен.мк од местото на настанот, станува збор за возило „цитроен“, кое

Снежно Скопје

 

 
 

 

View this post on Instagram

 

 
 
 

 
 

 
 
 

 
 

A post shared by Skopjeinfo.mk (@skopjeinfo.mk)

Извор: skopjeinfo.mk…

Затвореник почина на скопските клиники

Министерството за внатрешни работи информира дека вчера во 15:10 часот било пријавено дека во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ на Одделот за токсикологија бил донесен починат Ј.Х.(49) од Кичево, затвореник од КПУ Идризово. 
Според

Град Скопје се приклучува кон иницијативата за одбележување на Светскиот ден на детето – 20 Ноември 20.11.2021

Градот Скопје се приклучува на иницијативата за одбележување на Светскиот ден на детето – 20 Ноември и на покана на УНИЦЕФ ќе ги „обои“ во сино своите социјални мрежи фејсбук, твитер и