МВР со официјални информации за пожарот кај Скопјанка

На 24.10.2021 во 09.16 часот во СВР Скопје било пријавено дека во близина на трговски центар „Скопјанка“ настанал пожар во комбе „форд транзит“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на Т.Т.(59) од Скопје.
Од

Од утре се воведува автобуската линија 50А – еве на која релација ќе сообраќа

Од утре трасата на автобуската линија 50 во Хиподром ќе биде продолжена, односно дел од возилата ќе возат до Хиподром 2 со ознака 50А.
Како што соопшти ЈСП „Скопје“, возилата на линија 50А

Водата за пиење во Скопје безбедна и квалитетна

Водата за пиење во Скопје е безбедна и квалитетна, покажува најновиот неделен извештај на ЈП Водовод и канализација.
Извештајот е добиен од анализите на Секторот за санитарна контрола.
-Секторот за санитарна контрола во периодот

Дарко Костовски ја презеде градоначалничката функција во Општина Бутел

Од Општинската изборна комисија на Општина Бутел, денеска му е врачено уверението на Дарко Костовски, новиот градоначалник на Општината.
Како што соопштија од општината, градоначалникот Костовски при тоа истакнал дека од денеска е

Стевковски го прими уверението за градоначалник на Гази Баба, победи со околу 9.000 гласа разлика

Во 10 часот утринава, Општинската изборна комисија Гази Баба му го додели уверението за избран градоначалник на Општина Гази Баба, на новоизбраниот градоначалник Бобан Стефковски.
– Се заблагодарив на членовите на Општинската изборна комисија

Фото: Како изгледа новата летна сцена во скопскиот Градски Парк?

Мултифункционалната сцена ќе биде новата гордост на Градски Парк. Местото каде ќе се одржуваат најубавите настани, градски фестивали, местото каде многу скопски уметници за прв пат ќе застанат на сцена и каде

Дали по 1948 година, Скопје за прв пат ќе добие жена градоначалник?

Независната кандидатка за градоначалник на Град Скопје, Данела Арсовска, ќе биде првата жена градоначалник на Скопје по долги години, доколку освои победа во вториот круг од локалните избори 2021. Имено, последната жена

Сообраќајка во центарот на Скопје, скопјанка со возило влета во зградата на ЕУ

Утрово околу четири часот скопјанка која го управувала својот автомобил, од засега необјасени причини влетала и го скршила стаклото на канцеларијата на Европската унија во Скопје.
Таа заедно со совозач ги поминала и влетала во

Маж вознемирувал малолетничка со непристојни фотографии и допири по телото, интервенирала полицијата

Министерството за внатрешни работи информираше дека во Богданци, полициски службеници од ОВР Гевгелија го лишиле од слобода А.Г.(36) од Богданци, поради сомнение дека вознемирувал малолетничка од Богданци, со прикажување фотографии со недолична