Шилегов: Со брзата реакција на хероите, се спречи поголема материјална штета во пожарот

„ Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен Суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната бригада, на нашите херои, се спречи ширење на пожарот и поголема

Нема повредени во пожарот во парк, огнот целосно изгаснат

Пожарот кој попладнево избувна во бараките на Прекршочен суд, во близина на ресторанот Томче Софка, е изгаснат. 
Жртви во оваа несреќа нема, а причинета е материјална штета. 
Бараката е во сопственост на Основен кривичен

Тимчо Муцунски и новите советниците во Аеродром ги добија уверенијата за своите мандати

Претседателот на Општинската изборна комисија Аеродром, Горан Мојаноски, денеска, 26.10.2021 година, во просториите на Општина Аеродром на Тимчо Муцунски му го врачи уверението за неговиот мандат за градоначалник на Општина Аеродром.
Исто така,

Детали за пожарот во парк: Горат бараки на Прекршочниот суд

Пожар ги зафати бараките каде е сместен Судот за прекршоци во Градскиот парк во Скипје. Во моментот на терен интервенираат четири протипожарни возила, јавува МИА.
Командантот на Територијалната противпожарна единица на Град Скопје,

Шилегов: Планетариумот на МКЦ го опремуваме по најновите технолошки стандарди

Скопје мора да продолжи напред со создавањето на квалитетни услови за образование на нашите деца, нашите најсакани, но и за сите оние кои се во потрага по нови знаења. Омиленото место на вљубениците на

Влада: Се стопира изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување на локација надвор од населено место.
Ова, како што е објавено на фејсбукот

Загадено Скопје – топ тема периодов, а еве што велат и од ЕУ

Неофицијално стартуваше сезоната во Скопје позната како „прст пред око не се гледа од загадување“, иронично велат скопјани.
Гази Баба и Лисиче како по правило се меѓу најзагадените делови од метрополата.
Аерозагадувањето и оваа

Во краток временски период, пријавени две каснувања од куче во Ѓорче Петров

Со растојание од само 15 минути меѓу двете пријави, во билтенот на МВР се забележани две каснувања од куче во Ѓорче Петров, на различни локации. 
На 25.10.2021 во 19.15 часот во Полициската станица

ПОЦ за една седмица изрече 80 казни за непрописно паркирање

ЈП ПОЦ и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција – Скопје изминатата седмица санкционираа 80 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.
– Во периодот од 18