Казна од 88 илјади евра за нелегално фрлање отпад во Скопје 15.12.2021

Инспекторатот за животна средина на Град Скопје во рамки на новите заложби на Град Скопје за зголемена контрола и инспекциски надзори со цел заштита на животната околина и здравјето на граѓаните, во

ООУ „Страшо Пинџур“ во Ѓорче Петров доби катче за сите ученици, со акцент на децата од ромската популација

 
ООУ „Страшо Пинџур“ во општина Ѓорче Петров, во кое 20 отсто од учениците се од ромска популација доби грант од Фондацијата „Чекор по чекор“ за проектот „Редовно на часови“-акција за вклучување на Ромите во

Пет скопски јавни претпријатија добија нови директори

Четири скопски јавни претпријатија добија нови директори поставени од градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска.
Јане Мицевски е нов директор на јавното комунално претпријатие – депонијата „Дрисла“, а доаѓа на местото на Коста

Две лица се степале поради паркинг

На 13 декември 2021 во 15.04 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачјето на Аеродром, по претходно недоразбирање околу паркинг место, бил нарушен јавниот ред и мир со

Ќе се реконструира улицата Варшавска во општина Карпош

Советниците од Советот на општина  Карпош, на последната одржана седница, дадоа „зелено светло“ за предлогот за реализација на проектот „Реконструкција на дел од ул. Варшавска“ во должина од 720 метри, во вредност од

Градоначалникот на Кисела Вода, Ѓорѓиевски, посвои куче од „Лајка”

Хуманиот третман на уличните и напуштените кучиња, намалување на популацијата на бездомни кучиња, вдомување и градење култура за вдомување, се главните теми на кои разговараа на денешната средба градоначалникот на Кисела Вода