Уапсен маж од Сарај, ограбил жена во Комплекс клиники

На 15.12.2021 во 12.30 часот на ул.„Димитрие Чуповски“ во Скопје, полициски службеници од Полициската станица Центар го лишиле од слобода А.И.(46) од с.Сарај, скопско.  Тој се сомничи дека претходно во Комплекс клиники

Ќе ѝ дадеме предност на хуманоста или сакаме празнично украсено Скопје – што велат граѓаните?

Дали во Скопје недостасува празнична атмосфера, на две недели пред новогодишната ноќ?
Скопје, почна да се украсува вчера, а граѓаните реагираа дека досега требало да биде украсено, затоа што, како што велат, веќе

Маж од Батинци загина во сообраќајка кај Дрисла

49-годишниот Н.Р.,жител на Батинци, загина синоќа во тешката сообраќајка што се случи во скопското село Батинци во близина на депонијата Дрисла.
Сообраќајката се случила околу 20 часот помеѓу возило „шкода октавија“, управувано од

Учениците од ОУ „Димитар Македонски“ во второто полугодие ќе учат во нов објект

По неколкугодишна изградба, Основното училиште „Димитар Македонски” во населба Лисиче доби нов објект во кој учениците ќе почнат да ја следат наставата во второто полугодие на учебната 2021/2022 година.
Училиштето е изградено на

Арсовска веќе не е почесен конзул на Унгарија

Актуелната градоначалничка на Град Скопје, Данела Арсовска повеќе не е почесен конзул на Унгарија.
Ова го потврдува и Министерството за надворешни работи во изјава за телевизија Телма.
„Во врска со Вашите прашања Ве информираме дека

Општина Гази Баба организира хуманитарна акција, ќе се поделат 500 хуманитарни пакети

Општина Гази Баба организира голема хуманитарна акција под мотото „Биди општествено одговорен – ДОНИРАЈ“.
Акцијата е на иницијатива на градоначалникот на општината Бобан Стефковски и, како што е најавено, има за цел да

ЈП Лајка оваа сабота организира донаторска забава

Прифатилиштето на Јаавното Претпријатие ЛАЈКА – Скопје во соработка со активистите и Здруженијата за заштита на животни – Скопје, ги поканува сите граѓани, љубители на кучиња, пријатели и соработници на ЈП ЛАЈКА

Познато која е фирмата која е казнета со 88.000 евра за фрлање отпад

Градежната фирма „Бауер“ е казнета од Град Скопје со 88.000 евра поради фрлање шут на јавна површина. Како што велат од Инспекторатот за животна средина на Град Скопје, за САКАМДАКАЖАМ.МК , фирмата