ВМРО-ДПМНЕ: Љубомир Фрчкоски е неприфатлив за амбасадор во ОН

Љубомир Фрчкоски е неприфатлив за амбасадор на САД, и доби црвено светло од Вашингтон. Заев наместо да ја сфати пораката го предлага за амбасадор во ОН, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

– Спасувачката мисија на

Во Република Српска забранет увоз на грозје од Северна Македонија поради пестициди

Фитосанитарната инспекција на Република Српска во БиХ забрани увоз на пратка свежо грозје со потекло од Северна Македонија, во износ од 20.730 килограми, поради зголемената содржина на пестициди, јави дописникот на МИА

АУДИО | Родител на средношколка од Скопје обвинува за скандалозни активности на камп: Си ги боеле половите органи, цртале слики со секс пози до манастир!

Татко на средношколка од Скопје, за „Слободен печат“ сведочи дека неговата малолетна ќерка викендов доживеала шок од активности кои се случувале на извиднички камп организиран во близина на Скопје, насловен како „Есенски

Џафери: Анкетна комисија за пожарот во Тетово откако ќе заврши истрагата

Претседателот на Собранието Талат Џафери смета дека предлогот за формирање Анкетна комисија за пожарот во модуларната болница во Тетово е преуранет. Анкетна комисија, според него, може да се формира откако ќе заврши

Д-р Петличковски: Џабе ни е трета, кога некој се уште не примил прва доза

Третата доза нема да помогне во зголемување на колективниот имунитет, бидејќи сè уште има луѓе кои не примиле ниту прва доза, изјави директорот на Институтот за имунологија, Александар Петличковски, во интервју за

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Исмаил: Балканските народи немаат среќа со нивните Академии на науки

Вчера и денес во МАНУ се одржува собир под наслов „Современата македонска држава – две етапи во нејзиниот развој“. После долго време на едно место видовме неколку поранешни и актуелниот претседатен на

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Дерала: Секоја година имаме избори, што претставува шок за системот

Ние сме секогаш подготвени за избори оти во земјава речиси секоја година има избори. Кога ќе завршат едни ние веќе се спремаме за други. Ние очекувавме дека ќе има некаков притисок од

МЕТЕО НА УТРИНСКИ БРИФИНГ: Славчо прогнозира облачно и посвежо време

Денес времето во Македонија ќе биде претежно облачно и ПОСВЕЖО, претпладнево со услови за локален краткотраен дожд. Попладне ќе биде нестабилно, на повеќе места со врнежи од дожд, локална појава на грмежи,

Селмани: Оставките се морален чин, ама не се доволни – мора да се најде виновникот за трагедијата во Тетово

Поранешниот министер за здравство Имер Селмани вели дека обвинителството и другите надлежни тела во државата треба да го имаат последниот збор околу пожарот во тетовската модуларна болница, како и дека додека не

Регистриран земјотрес кај Кичево

Вечерва е регистриран земјотрес од 2,7 степени според Рихтер во Македонија.

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар соопшти дека земјотресот бил со епицентар на 17 км југоисточно од Кичево, на длабочина од 2 км.

#Earthquake (#земјотрес) M2.7