Не сте само вие, и ЦЕО-то на ОпенАИ е „малку уплашен“

Алтман ги повика „регулаторите и општеството“ да се вклучат во технологијата како би се спречиле потенцијално штетните последици што таа би ги имала за човештвото. „Мора да бидеме претпазливи тука. Мислам дека

Пендаровски во посета на Париз по повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Претседателот Стево Пендаровски од денеска престојува во работна посета на Француската Република, по повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов, соопшти неговиот кабинет. Пендаровски утре во седиштето на

Ѓукановиќ не се дава: Знаеме каде е „резервоарот“ за вториот круг, ќе го активираме за конечен триумф

Актуелниот црногорски претседател вели дека е задоволен од резултатот во првиот круг, дека го добил очекуваниот број гласови и дека препознава одреден резервоар гласови што не бил активиран денеска, со кој ќе

Вечерва почнува пролетта

Пролетта на Северната хемисфера почнува денеска во 22 часот и 24 минути. Оваа година пролетта ќе трае 92 дена, 17 часа и 33 минути, односно до 21 јуни 2022 година во 16

Ѓукановиќ не се дава: Знаеме каде е резервоарот за вториот круг, ќе го активираме за конечен триумф

Актуелниот црногорски претседател вели дека е задоволен од резултатот во првиот круг, дека го добил очекуваниот број гласови и дека препознава одреден резервоар гласови што не бил активиран денеска со кој ќе

Црна Гора пред втор круг претседателски избори, во трката остануваат Ѓукановиќ и Милатовиќ

Речиси извесно е дека во Црна Гора ќе има втор круг претседателски избори во кој влегуваат актуелниот претседател и лидер на Демократската партија на социјалистите, Мило Ѓукановиќ, и заменик-претседателот на движењето ,,Европа

Србија и Косово се договорија во Охрид, но не го потпишаа Анексот на Договорот – обврските влегуваа во преговарачката рамка

По 12 –часа маратонски преговори Белград и Приштина под посредство на ЕУ ги усогласија ставовите за анексот на договорот за нормализација на односите. За шефот на европската дипломатија Жозеп Борел како медијатор

„Да, тој доаѓа“ утре во Чаир: Помпезна најава за митинг на Ахмети во упориштето на „огнените“

Првиот вицепремиер Груби, кој е причината за негодувањата на ,,огнената група”, на Фејсбук порача: ,,Ветувам невиден спектакл, особено за младите” Пратеникот и потпретседател на ДУИ, Изет Меџити, кој е чаирец и е

Голем јубилеј: Половина век од отворањето на Лекторатот по македонски јазик во Париз

Голем јубилеј за македонистиката и за македонската држава – половина век од отворањето на Лекторатот по македонски јазик во Париз, Франција. Со него, пред 50 години почна натамошното засилено присуство на македонскиот