Фуере: Бугарските барања се навреда за македонските граѓани, напад врз срцето и душата на македонската нација

Доколку се сака решение за билатерално прашање, каде би имало балансиран пристап, но и да се земат во предвид критериумите за приклучување на Европската Унија, многу е јасно дека прашањата поврзани со

МНР на Бугарија: Подготвени да ја одобриме првата меѓувладина конференција веднаш штом ќе биде потпишан протоколот

„Собранието донесе оддлука за поддршка на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Ние не додадовме нови барања до Скопје и сме подготвени да ја одобриме првата меѓувладина конференција веднаш штом нашите пријатели

Македонскиот дипломатски синдикат се оградува од активностите на Османи околу францускиот предлог

Македонскиот дипломатски синдикат (МДС) соопшти дека се оградува од сите активности на министерот за надворешни работи Бујар Османи и неговиот кабинет околу францускиот предлог за решавање на спорот со Бугарија и почнување

„Слободен печат“: Ќе биде г(л)адно!

Пeчaтеното викенд-издание на „Слободен печат“ донесува:
 
Брифинг на министерот Бујар Османи и вицепремиерот Бојан Маричиќ: Има теоретски шанси за почеток на преговорите со ЕУ 
– Рок до 30 јуни, до крајот на француското

СДСМ: Одговорност од Мицкоски за поткопување на државните позиции со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ треба да побара одговорност од Христијан Мицкоски затоа што со денови ширеше лаги и невистини за процесот со Бугарија, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз.

„Мицкоски лажеше за наводна асимилација и бугаризација

Османи: Макрон направи грешка кога нè нарече „северномакедонци“

Претседателот на Франција, Емануел Макрон направил ненамерна грешка кога нè нарече „северномакедонци“, рече денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи на заедничката прес-конференција со вицепремиерот Маричиќ.  Османи кажа дека искомуницирале со Амбасадата

ВМРО-ДПМНЕ бара оставки, СДСМ – извинување!

Бараме директна одговорност од Ковачевски за францускиот предлог, кој самиот го преговараше и договори. Не може да манипулира дека тој и Владата не знаеле за предлогот, во чија подготовка учествувале официјални државни

Политичките очекувања во расчекор со ветувањата и со довербата кон ЕУ

Самитот ЕУ – Западен Балкан ќе остане запаметен по неколку работи. Меѓу она што со сигурност ќе се дискутира во јавноста во деновите што следат ќе биде неуспехот на Европската Унија и

Прекината комисиска расправа за утврдување предлози за уставни судии

Комисијата за прашања на изборите и именувањата денеска ја продолжи расправата за утврдување на предлози за уставни судии, а по двочасовна дискусија седницата беше прекината.
На почетокот на расправата пратеникот од редовите на

Бериша и се извинува на Бугарија: Рама е авантурист, не ја преставува албанската мисла

Претседателот на опозициската Демократската партија на Албанија и поранешен премиер на Албанија, Сали Бериша му се извини на Бугарскиот народ за изјавите на премиерот Еди Рама искажени во рамките на Самитот ЕУ