МЕТЕО на УБ | Славчо најавува: Денес претежно сончево време

Денес времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 13 до 18 степени.

Во Скопје и околината времето ќе

Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

Северна Македонија и остатокот од Европа, со исклучок на Русија, Белорусија и Исланд, ноќта меѓу сабота (30 октомври) и недела (31 октомври) ќе преминат на зимско сметање на времето. Во три часот

ФОТО | Арсовска: Заедно до поубав Карпош и поубаво Скопје

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска вечерва се сретна со граѓаните од скопската општина Карпош каде разговараа за проблемите и недостатоците кои тие ги нотираат во нивната

ВИДЕО | Мицкоски: За да добијат тендер повеќе, ДУИ и СДСМ разгоруваат етнички тензии

Парламентарните избори не сакам да ги коментирам бидејќи тоа беше брутална злоупотреба на здравјето на граѓаните во насока на политички бенефит на коалицијата на власт. И веќе конечно на овие локални избори

Многу наши гласачи останаа дома, а тоа е поддршка за нашиот противник, вели Заев

Седењето дома и неизлегувањето на гласање е поддршка на опонентот на СДСМ, им порача премиерот и претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев на гласачите во вечерашното гостување на ТВ Сител.

„Многу наши гласачи

Плевнелиев ги поддржа официјалните позиции на Софија: Само со почитување на правата на Бугарите, Северна Македонија може во ЕУ

Членството на Северна Македонија во ЕУ е можно само ако се спроведат реформи и се почитуваат европските вредности, изјави во интервју за БГНЕС поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев, наведувајќи ги како клучни

ФОТО | Арсовска: Совет на млади, сите информации со еден клик, e-младински културен центар – дел од проектите

Кандидатката за градоначалник на град Скопје, Данела Арсовска на денешната панел-дискусија на тема „Младите во градот Скопје, младите во центар“, истакна дека во ера на дигитализација потребно е да се вложува во

Димитриевски: Повторно насилство врз наша советничка од страна на советник од СДСМ

По вчерашниот физички напад на двајца советници во кумановски Средорек, кој е регистриран во СВР Куманово во кој инволвирани се советници, едниот од иницијативата „За Наше Куманово“, вториот од СДСМ, денеска повторно

Таравари: Ќе ги поддржиме кандидатите на Беса и ќе работиме да ја симнеме ДУИ од власт

Потпретседателот на Алијансата на Албанците, Арбен Таравари на прес-конференција ја најави поддршката за кандидатите за градоначалници на политичката партија Движење Беса во вториот круг и ја поздрави нивната одлука да дадат поддршка

Обвинителството ги проверува наводите на ВМРО-ДПМНЕ за полициски закани на денот на изборите

Комисијата за следење на изборни нерегуларности постапува по сите примени поднесоци, пријави, како и сознанија за евентуално сторени кривични дела поврзани со организирањето и спроведувањето на изборите, велат од Јавното обвинителство на