Пендаровски ќе се обрати на отворањето на изложбата на 54. Светска галерија на карикатури

Претседателот Стево Пендаровски денеска – 22.02.2023 година, среда, со почеток во 19:00 часот, во Чифте амам при Националната галерија на Република Македонија ќе присуствува и ќе се обрати на отворањето на изложбата

Наместо пауза – протест: Здравствените работници го искажуваат незадоволството, бараат решавање на проблемите

Здравствените работници денеска ја користат паузата за протест преку кој бараат да се потпише Колективен договор за израмнување на платите според последната корекција на минималната плата од 2022 година, како и неисплатениот

Досега 46 жртви од поплавите во Бразил

Властите на Саун Себастијао велат дека според прогнозата се очекува до петок во регионот повторно да има обилни врнежи и предупредуваат на нови опасности од лизгање на земјиштето и поплави Бројот на

Седница на Уставен суд

Уставниот суд на денешната седница ќе расправа по четири иницијативи за оценување на уставност и законитост и едно барање за заштита на слободи и права. На дневен ред e иницијативата поднесена на

ВМРО-ДПМНЕ: Што ти значи татко функционер – синот на Талат Џафери преку ред без завршен факултет положил правосуден и експресно станува обвинител

И покрај тоа што ДКСК утврди дека Барлет Џафери, синот на Талат Џафери незаконски полагал правосуден испит пред да биде дипломиран, станува јавен обвинител. Во државата не важат законите подеднакво за сите.

Беџети: Груби да си поднесе оставка, сè што прави тој е личен протагонизам

Повеќе од две илјади жители на Сарај ги пречекаа високите партиски функционери на ДУИ, каде беа информирани за лошата состојба внатре во партијата, нула инвестиции од извршната власт на ДУИ на чело

Пешевска: Македонскиот јазик е бисерен ѓердан, нижен со векови, буква по буква, збор по збор!

Трибина по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик во организација на Градскиот комитет на Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ! Македонскиот јазик е бисерен ѓердан, нижен со векови, буква по буква, збор

ВИДЕО: Лице со посебни потреби оставено на клупа во Скопје: По лекарска интервенција никој не го вратил дома

Лице со посебни потреби на околу 40 години возраст седи на клупа на улица „Јуриј Гагарин“ во Скопје, откако со неуспех завршиле обидите тој да биде однесен на четвртиот кат во неговиот

Пренџов: 61% од граѓаните сметаат дека нема демократија, затоа е време за предвремени избори да излеземе пред граѓаните секој со своја понуда

Дека судиите треба да се соочат со казнивост, дека треба ветинг. Вакви изјави СДСМ даваа уште од 2015 збираа политички поени кај јавноста. Потоа се случи Зоран Заев и истиот тој стана