Учениците од „Илија Николовски-Луј“ Гоце Златев и Магдалена Дрмач дел од програмата на чествувањето на Кирил и Методиј во Рим

Државно-црковна делегација од Република Македонија од денеска престојува во Рим и во Ватикан каде ќе се поклони на гробот на Свети Кирил, во рамките на одбележувањето на традиционалната манифестација „Македонија во чест

Денес во Музејот на град Скопје започнува Фестивалот на литература и илустрација за деца „Литера 2023“

Вечерва, во 19 часот во Музејот на Град Скопје се отвора петтото издание на Меѓународниот фестивал на литература и илустрација за деца „Литера 2023“, кој оваа година се одржува под мотото „Свет

Вработените во Филхармонијата на протест пред Министерството за култура

Денеска во 11 часот, вработените во Македонска филхармонија ќе одржат протест пред Министерството за култура, кое се уште не излезе со решение за проблемот кој настана со одлуката НУ Џез оркестар да

Работилница за рачна изработка на гитари и ликовна колонија ќе бидат дел од Котон блуз фестивал во Скопје

Четвртото издание на Котон блуз фестивал, освен квалитетна блуз музика, ќе понуди и работилница за рачна изработка на гитари, од еден од најпознатите светски изработувачи на гитари, Јани Павеза, но и ликовна

УТРЕ ПОЧНУВА „МАЛИОТ БИТОЛСКИ МОНМАРТР“, НАЈМНОГУ ПАРИ ЗА ОРГАНИЗАЦИЈА ДАДЕ МИЛЕН ВРАБЕВСКИ, ГЛАВЕН ФИНАНСИЕР НА БУГАРСКИТЕ КЛУБОВИ

Утре во 19 часот, на платото Монмартр во срцето на старата битолска чаршија ќе се одбележат 55 години од основањето на Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола. Со церемонија на

Почнува Драмскиот аматерски фестивал во Кочани, за наградите ќе конкурираат домашни и театарски групи од Србија и Хрватска

Меѓународниот Драмски аматерски фестивал (ДАФ) во Кочани почнува денеска со театарско музички перформанс „Театарот е жив“ и гостувањето на народниот театар од Велес со претставата „Синиот протокал“, во знак на 60-годишниот фестивалски

СО ИЗЛОЖБА ЗА МАРТИНОСКИ И КОНЦЕРТ НА БИТОЛСКИОТ КАМЕРЕН ОРКЕСТАР, В ПЕТОК ПОЧНУВА ПРОГРАМАТА ОД „КРУШЕВО – ГРАД НА КУЛТУРАТА“

Со изложба за Никола Мартиноски и концерт на евергрини на Камерниот оркестар на Битола, во придружба на хор и 11 солисти, в петок, (26 мај) ќе почне програмата на манифестацијата „Крушево –

Откриени две досега непознати слики на Рембрант

Досега непознати два портрета на светски познатиот сликар Рембрант се откриени по 200 години, во приватна колекција на едно британско семејство. Според лондонската аукциска куќа „Кристи“, стручњаците наишле на сликите на холандскиот

Македонски уметници на групната изложба „Уметноста го обединува светот“ во Венеција

Изложба насловена „Уметноста го обединува светот“ на група интернационални уметници меѓу кои и од Македонија е отворена викендов во палатата Албрици-Капело во Венеција, како паралелен настан на Биеналето на архитектура Венеција 2023.