Филхармонија со црвени ленти го заврши последниот концерт, тие се црвен картон за Министерството за култура

На последниот концерт од официјалниот дел на концертната сезона „Дамар на слободата“, кој се одржа синоќа во НОБ, во рамки на „Мајски оперски вечери“ со изведба на грандиозниот „Реквием“ од Џузепе Верди,

Две претстави Дејан Пројковски на Светската театарската олимпијада

По изведбата на претставата „Ричард трети“ во режија на Дејан Пројковски во Печ, Унгарија, уште една негова претстава беше дел од 10 издание на Театарската олимпијада која оваа година се одржува во

АНИМАТОРКАТА ТОНКИЦА МИТРОВСКА ЈА ДОБИ НАГРАДАТА ЗЛАТЕН ОБЈЕКТИВ ЗА 2023 ОД КИНОТЕКАТА

Аниматорката Тонкица Митровска денеска ја прими наградата Златен објектив, која се доделува на филмски работници кои преку својот професионален ангажман придонеле за создавањето, развојот, промовирањето и популаризацијата на македонската кинематографија. Наградата на

Зубин Мехта е главен поборник за изградба на новата концертна сала на Белградска филхармонија

На 24 јуни, со почеток во 20 часот, во концертната сала на Македонската филхармонија ќе гостува Белградска филхармонија предводена од славниот маестро Зубин Мехта во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“. Мехта ќе

„Матица македонска“ вечерва ќе го промовира романот „Кралот од Алшар и изворот на животот“ од Филип Петровски

Во рамките на неделата на македонските автори, вечерва (петок) во 19 часот, „Матица македонска“  од Скопје ќе го промовира романот  „Кралот од Алшар и изворот на животот“ од Филип Петровски. Со јазик

Костадиновска-Стојчевска: Македонската сликовница има силни автори

„Во ден по денот во кој со должна почит ги чествуваме сесловенските просветители, солунските браќа Свети Кирил и Методиј, ми причинува задоволство што сум дел од овој разговор. Јас така го доживувам

Драмски театар Скопје со претставата „Диши“ утре гостува во Приштина

Драмски театар Скопје со претставата „Диши“ утре ќе гостува во Приштина. На седмиот по ред Интернационален театарски фестивал Приштина 2023 што се одржува од 22 до 28 мај, освен актерите на Драмски,

САМО 20 ДУШИ ДОЈДОА НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА ФЕРУС МУСТАФОВ КОЈ ГИ СОБИРАШЕ АПЛАУЗИТЕ НИЗ ЦЕЛ СВЕТ

Дваесетина лица, од кои неколку члена на семејството и три новинарки од дигитални медиуми, дојдоа на денешната комеморација на легендарниот музичар Ферус Мустафов, кој почина на 22 мај на 72 години после