Потпишан меморандум за соработка меѓу НУЦК „Трајко Прокопиев“ од Куманово и на драматично-куклениот театар „Иван Радоев“ од Плевен

Директорите на НУЦК „Трајко Прокопиев“ и на драматично-куклениот театар „Иван Радоев“ од Плевен Бугарија, Сашо Тодоровски и Димитар Кабаков, Денеска потпишаа меморандум за соработка помеѓу двата театри. – Се надеваме дека во

САНИРАН ШТИПСКИОТ СПОМЕНИК НА ПАДНАТИТЕ БОРЦИ ВО РЕВОЛУЦИЈАТА И БОРБАТА ПРОТИВ ФАШИЗМОТ

Саниран е Меморијалниот комплекс на паднатите борци од револуцијата во Штип, архитектонско-скулптурално дело од артитектот Богдан Богдановиќ, еден од најпознатите архитекти на 20. век, кој оставил силен печат на уметничкото и архитектонското

Со „Аида“ на Џузепе Верди вечерва се затвораат Мајските оперски вечери

Со вечерашната изведба на величествената „Аида“ од Џузепе Верди со која што традиционално ќе се затвори 51. издание на фестивалот „Мајски оперски вечери“ во Националната опера и балет (НОБ). Билетите за претставата

Ретроспектива на Владимир Темков во Чифте амам

Четириесетгодишниот ретроспективен опус на Владимир Темков ќе биде претставен во „Чифте-амам“. Отворањето на изложбата е закажано за вечерва, во 20 часот. Владимир Темков е присутен на македонската и тогашната југословенска ликовна сцена

ВЛАДИМИР ТЕМКОВ СЛАВИ 40 ГОДИНИ ТВОРЕШТВО СО ИЗЛОЖБА ВО ЧИФТЕ АМАМ

Ретроспективна изложба за 40-годишниот опус на уметникот Владимир Темков ќе се отвори вечерв во 20 часот во Чифте амам, објект на Националната галерија на Македонија (НГМ). Темков е присутен на македонската и

Оркестарот на Филхармонија гостува во Ниш

Оркестарот на Македонската филхармонија, на 4 јуни (недела) ќе гостува во Ниш, Србија во рамки на седмиот меѓународен фестивал за духовна музика „Музички Едикт“. Оркестарот на Филхармонија ќе настапи во комплексот на

Промоција на книга од Дијана Петрова во Градската библиотека

Утре, среда (31 мај) во ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје, ќе биде промовирана книгата „Излегувањето од сенка“ од Дијана Петрова. Промотор на романот е Иван Антоновски, модератор на настанот е

Независната музичка сцена во Битола ќе одржи панел дискусија во кино „Манаки“

Утревечер во Кино Манаки, КИЦ Битола, почеток во 18.30 ч. во организација на Независната музичка сцена во Битола, ќе се оддржи прва панел дискусија за состојбите со независната музичка сцена во градот

МНТ со со „Народен непријател“ гостува во Црна Гора и Босна и Херцеговина

Македонскиот народен театар со претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ во која играат: Никола Ристановски, Звездана Ангеловска, Дарја Ризова, Јана Вељановска, Ана Арсовска/Лана Грпчевски, Благој Веселинов, Петре

НЕ БЕШЕ ЛЕСНО ДА СЕ ПРЕНЕСАТ МУАБЕТИТЕ НА ЏАРО НА ХАРТИЈА, РЕЧЕ МИЛИЦА ЏАРОВСКА НА ПРОМОЦИЈАТА НА КНИГАТА ЗА ТАТКО Ѝ „ЖИВОТ НА КОЦКА“

Не беше лесно да се пренесат муабетите на Џаро на хартија, рече новинарката Милица Џаровска на синоќешната промоција на нејзината книга „Џаро – живот на коцка“ што ја напиша за возбудливиот живот