КАТЕ КРСТЕВА ЈА ИМАШЕ ШИФРАТА ЗА ЗДРАВЈЕ – СМЕАТА, РЕЧЕ ЃОКИЦА ЛУКАРЕВСКИ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ВО МНТ

Катерина Крстева беше почитувана колешка меѓу актерската фела и омилен лик од малите екрани со најголема популарност пред генерациите телевизиски гледачи и радио слушатели, рекоа нејзините колеги на денешната комемеморација во Македонскиот

Зоран Анчевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за поемата „Коњски житија“

Македонскиот поет и книжевен преведувач Зоран Анчевски е добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поема во ракопис за 2022 година, за делото „Коњски житија“, на конкурсот на центарот за култура „Григор

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ ГИТАРИСТ ЏЕФ БЕК

Џеф Бек, еден од највлијателните рок гитаристи на сите времиња, почина на 78 години. На неговиот профил на Твитер беше објавено дека починал откако неодамна фатил бактериски менингитис. Британскиот музичар се проби

Украдени рачно направени оловни плочи од штипската уметничка галерија „Безистен“

Штипската уметничка галерија „Безистен“ повторно е мета на крадци. Од кровната конструкција украдена е една оловна плоча, а оштетени се шест плочи, кои крадци се обиделе да ги симнат од кровот. Директорот

ПОЧИНА СУПЕРМОДЕЛКАТА ТАТЈАНА ПАТИЦ

На 56 години почина германската супермоделка Татјана Патиц, една од најславните манекенки на 1980-те и 1990-те, објави „Вог“. Сѐ уште не е позната причината за смртта. Манекенката беше најпозната по соработката со

МНТ: Матичната куќа беше информирана за влошената здравствена состојба на актерката Катерина Крстева и веднаш стапи во контакт со семејството и ги превзема сите чекори за помош

Во врска со невистинитите наводи и реакции кои се јавија последниве денови за починатата актерка Катерина Крстева, а се поттикнати од пензионираната актерка Стојна Костовска, Македонски народен театар го дава ова известување

Кино утро: Шест наслови наменети за мали и големи деца од утре во Кинотека

Почнувајќи од  12 јануари (четврток), со по три филмски проекции дневно во попладневните и вечерните часови, Кинотеката и оваа година останува верна на традиционалното КИНО УТРО. Годинава во Кинотеката доаѓаат најпознатите негативци од филмското

ВЕЛЕС ПО 18 ГОДИНИ ЌЕ ДОБИЕ КИНО, „КИНОВЕРЗУМ“ ОД СВЕТИ НИКОЛЕ ПОБЕДИ НА ЈАВНИОТ ПОВИК

Светиниколското 3-Д кино „Киноверзум“ е избрано како киноприкажувач, кое ќе работи со киното во Велес. Изборот е направен по јавен повик кој го распиша Општина Велес за користење на реновираната сала „Бели

НЕМА ДА СЕ РАСКИНЕ КОЛЕКТИВНИОТ ДОГОВОР ВО КУЛТУРАТА, ВЕЛИ МИНИСТЕРКАТА КОСТАДИНОВСКА-СТОЈЧЕВСКА

Нема да се раскине Колективниот договор во културата, рече министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска синоќа во ТВ-емисија на Телма, на која дебатираше заедно со претседателката и потпретседателот на Синдикатот на културата на

ТРИУМФ НА „ФАБЕЛМАНОВИ“ И „ТАЖАЧКИТЕ ОД ИНИШЕРИН“ НА 80. ЗЛАТНИ ГЛОБУСИ

„Фабелманови“ е прогласен за најдобра драма, а „Тажачките од Инишерин“ за најдобра комедија/мјузикл на 80. Златни глобуси, чие доделување по една година пауза се одржа со церемонија во живо и во присуство