НЕ БЕШЕ ЛЕСНО ДА СЕ ПРЕНЕСАТ МУАБЕТИТЕ НА ЏАРО НА ХАРТИЈА, РЕЧЕ МИЛИЦА ЏАРОВСКА НА ПРОМОЦИЈАТА НА КНИГАТА ЗА ТАТКО Ѝ „ЖИВОТ НА КОЦКА“

Не беше лесно да се пренесат муабетите на Џаро на хартија, рече новинарката Милица Џаровска на синоќешната промоција на нејзината книга „Џаро – живот на коцка“ што ја напиша за возбудливиот живот

„Поетроника“- македонската поезија ставена во современ музички контекст в четврток во МНТ

Македонскиот народен театар организира несекојдневно доживување со македонската поезија ставена во современ музички контекст. В четврток на 8 јуни, со почеток во 21:00 часот на големата сцена ќе се одржи „Поетроника“, проект

Дипломска претстава „Стари фотографии“ на студентите од Факултетот за драмски уметности-турска катедра

Нa 1 јуни (четврток) 2023 во 20 часот, студентите од Факултетот за драмски уметности – турска катедра во класата на проф. Елјеса Касо ќе ја изведат дипломската претстава СТАРИ ФОТОГРАФИИ  од Динчер

Министерство за култура со отворен повик за учество на „Цртај на македонски јазик“ 2023

Министерството за култура распиша конкурс за учество на манифестацијата „Цртај на македонски јазик“, која цели на поттикнување на создавање на дела со употреба на македонскиот јазик од страна на младите уметници и независната културна

„Простор за разговор“ во рамки на Националната турнеја во Неготино и Гостивар

Интерарт културниот центар во соработка и со поддршка на Швајцарската амбасада во Скопје, ја продолжува Националната турнеја на проектот „Простор за разговор“- “Dancing (Talking)Table”. Денес, во 11 часот, во соработка со Женскиот

ПОЧИНА ГОЛЕМИОТ РУСКИ УМЕТНИК ИЛЈА КАБАКОВ

Рускиот уметник Илја Кабаков, еден од најзначајните современи уметници и еден од основачите на движењето Московски концептуализам, почина вчера на 89 години, соопшти на Фејсбук Фондацијата „Илја и Емилија Кабаков“. „Со жалење

ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА „АНАТОМИЈА НА ПАДОТ“ НА ФРАНЦУСКАТА РЕЖИСЕРКА ЖУСТИН ТРИЕТ

„Анатомија на падот“ на францсуката режисерка Жустин Триет ја освои Златната палма на годиннашниот Кански филмски фестивал што заврши синоќа. Филмот е судска драма која ја истражува вината или невиноста на популарната

ШТИПСКИОТ МУЗЕЈ ЌЕ ГО УРЕДУВА ЛОКАЛИТЕТОТ „КАЛЕ“ КАДЕ БЕШЕ ПРОНАЈДЕН КАМЕН СО ГЛАГОЛИЧНИ БУКВИ

Музејот во Штип грижливо го чува пронајдениот камен на кој се испишани глаголични букви, по истражувањата на познатиот македонски архелог Блага Алексова извршени пред 4 децени и истражувањата на штипските архолози започнати

Цртаа и најмалите: Публиката на Котон блуз фест спонтано се поврза со уметниците од ликовната колонија на фестивалот

Познатиот македонски ликовен и музички уметник, Игор Станоевски, заедно со уметниците Трајче Павлов, Боро Арсовски и Драган Милованов формираa ликовна колонија во склоп на Котон блуз фестивалот. Со нивно учество, паралелно, за