Земјотрес во БиХ, почувствуван и во Хрватска: „Силен удар, а потоа силно тресење“

1 min read

Епицентарот на земјотресот бил во југозападна Херцеговина, 13 километри северозападно од Љубушки

Земјотрес ја потресе Босна и Херцеговина во 18:28 часот. Тој бил почувствуван и во Хрватска.

Според ЕМСЦ, јачината на земјотресот е 4,2 степени според Рихтеровата скала, но можни се дополнителни корекции.

Епицентарот на земјотресот бил во југозападна Херцеговина, 13 километри северозападно од Љубушки.

Луѓето известуваат дека земјотресот бил силен.

„Одеднаш се стресе без предупредување“, „Силен удар, а потоа силно тресење“, „Силна експлозија и силно тресење, ужас“,

се дел од коментарите оставени на веб-страницата на ЕМСЦ.

Земјотресот бил почувствуван во централна и јужна Далмација.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Трамп бара судењето за прикривањето на доверливи документи да биде по претседателските избори во САД

Следно

Девојка почина по судири меѓу навивачи на Палмеирас и Фламенго

Latest from Blog