Земјотрес од 7,4 степени во Алјаска – има опасност од цунами

1 min read

Силниот потрес бил на длабочина од 9,3 километри, соопшти Геолошкиот институт на САД

Земјотрес со јачина од 7,4 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, по што веднаш е издадено предупредување за цунами.

Американскиот систем за предупредување од цунами утринава објави црвен аларм за регионите на Пацификот лоцирани во близина на разорниот земјотрес.

Истовремено, опсерваторијата на вулканот во Алјаска, извести за закана од вулканот Шишалдин кој исфрлил пепел.

Силниот потрес бил на длабочина од 9,3 километри, соопшти Геолошкиот институт на САД.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Грчката полиција трага по егзекуторите на Орхан Бајрами – Оки

Следно

Трибина: „Погрешните економски политики-предизвик за преживување на стопанството и граѓаните“

Latest from Blog