Започна средбата помеѓу Зеленски и Ердоган

1 min read

Турскиот претседател Ердоган го пречека украинскиот претседател Володомир Зеленски, кој дојде во Истанбул на негова покана, а откако заврши приемниот дел на кој се фотографираа, лидерите ја започнаа тет-а-тет средбата зад затворени врати. На средбата, се очекува да се разговара за регионални и меѓународни теми како што се односите помеѓу двете земји, најновите случувања во руско-украинската војна, но и Договорот за Црноморскиот коридор за жито кој истекува за 10 дена отсега.

Зеленски доаѓа во Турција откако претходно беше и во Прага и во ненајавена посета во Словачка, а неговата посета е под будното око и на Кремљ. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков кажа дека Москва многу внимателно ќе ја следи состојбата, бидејќи Русија и Турција одржуваат тесни пријателски врски и очекуваат реципроцитет од турска страна.

Ердоган во неколку наврати се обидуваше да посредува за евентуален мировен договор помеѓу двете страни.

Фото: МИА

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Комесарката Мијатовиќ со писмо до Собранието ги повика пратениците да го донесат законот за признавање на родот на трансродовите лица

Следно

ПСЖ верува дека Мбапе веќе се има договорено со Реал за беспари да се пресели во Мадрид

Latest from Blog