Вучиќ за средбата со Ескобар: Отворен и фер разговор

1 min read

Од кабинетот на Вучиќ по средбата соопштија дека разговарале за процесот на нормализирање на односите со Приштина, формирањето на Заедницата на српските општини и можностите за изнаоѓање компромисни и одржливи решенија во дијалогот што се води со посредство на Европската Унија

Претседателот на СрбијА Александар Вучиќ, денеска изјави дека имал „отворен и фер“ разговор со специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар и дека верува во подобрување на односите со САД.

„Отворен и фер разговор со американскиот претставник. Верувам во натамошно подобрување на односите меѓу Србија и САД“,

напиша Вучиќ на Инстаграм по средбата во Белград со Ескобар, заменик-помошникот државен секретар на САД.

Од кабинетот на Вучиќ по средбата соопштија дека разговарале за процесот на нормализирање на односите со Приштина, формирањето на Заедницата на српските општини и можностите за изнаоѓање компромисни и одржливи решенија во дијалогот што се води со посредство на Европската Унија.

Вучиќ ја „повторил непроменетата позиција“ на Србија во однос на зачувувањето на мирот и стабилноста во регионот и решавањето на отворените прашања меѓу Белград и Приштина, со акцент на целосно спроведување на досега потпишаните договори и зачувување на државните и националните интереси.

Вучиќ в сабота во Охрид ќе се сретне со премиерот на Република Косово Албин Курти во рамки на дијалогот Косово-Србија посредуван од Европската Унија. Курти и Вучиќ веќе го потврдиле нивното учество на оваа средба, јави косовската Радио-телевизија.

Косовската телевизија информира дека, според добиеното официјално известување од делегацијата на ЕУ во Приштина, високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел и специјалниот претставник на Унијата за дијалогот Белград-Приштина и други прашања за Западен Балкан, Мирослав Лајчак најпрво ќе остварат одвоени средби со Курти и Вучиќ, а потоа ќе седнат на заедничка средба со нив. Се очекува тие да разговараат и да го потпишат спроведувањето на европскиот план за нормализирање на односите помеѓу двете земји.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

НОВ ПЕКОЛ ВО ТУРЦИЈА – по разорниот земјотрес уште една природна катастрофа, водата ги проголта и така малку останатите згради и куќи (ВИДЕО)

Следно

Од Скендербег порака за задник и долен веш, за Ковачевски, Груби, шивална и 22 милиони евра (СТАТУС НА ДЕНОТ)

Latest from Blog