НОВ ПЕКОЛ ВО ТУРЦИЈА – по разорниот земјотрес уште една природна катастрофа, водата ги проголта и така малку останатите згради и куќи (ВИДЕО)

1 min read

Неколкумина загинаа, а оштетени се голем број куќи и објекти во големите поплави што го зафатија југот на Турција, еден месец по разорните земјотреси.

Обилниот дожд што веќе два дена трае во турскиот град Шанлиурфа, разурнат од земјотресот, во среда, на 15 март, го отежна секојдневниот живот на локалното население.

Повеќе од 13,5 милиони луѓе во Турција се погодени од разорните земјотреси, како и многу други во северна Сирија. Најмалку 48.448 луѓе загинаа во земјотресите во Турција.

По земјотресите, Турција не може „глава да крене” од обилните дождови кои прават поплави и носат cè пред себе.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ВЕЧЕРВА ВНИМАВАЈТЕ ОСОБЕНО ТУКА: Еве каква е состојбата низ патиштата во земјава

Следно

Вучиќ за средбата со Ескобар: Отворен и фер разговор

Latest from Blog