Водниот бран од Словенија се движи накај Хрватска, во опасност е Загреб

1 min read

Постои голема опасност реката Сава кај Загреб да се излее од своето корито, предупредуват хрватските власти. Според податоците што ги објавуваат „Хрватски води“, од Словенија се формирал огромен воден бран на реката Сава, кој се очекува во главниот град на Хрватска, во доцните попладневни часови да го подигне нивото на реката на максимум.

Таа веќе се излила од своето корито на повеќе места, а во општината Бродовец е прогласена вонредба состојба и на сила се сериозни мерки за заштита од поплава.

Обилните количества вода кои во текот на вчершаниот ден се акумулирале во сливовите на реките Сава, Драва, и Мура во Австрија и Словенија предизвикуваат натамошен значаен пораст на водостојот и во Хрватска.

Од Управата за хидрометеоролошки работи на Хрватска укажуваат дека состојбата засега е стабилна, но можни се брзи промени ако и натаму продолжат врнежите.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Ибањез доби понуда од Ал Ахли

Следно

Фриленсерката Александра Дуковска демантира, Гоце Делчев мене ме нападна

Latest from Blog