ВИДЕО: Британската полиција го казни премиерот Сунак, прекршил сообраќајно правило

1 min read

Британскиот премиер Риши Сунак е казнет затоа што не го ставил појасот на задното седиште од својот автомобил додека бил на пат во северна Англија.

Риши Сунак го извршил прекршокот додека снимал за Инстаграм за време на тридневната посета на северните градови за да промовира нов владин план. Видеото на кое се гледа дека не е врзан е отстрането од социјалните мрежи.

Даунинг стрит рече дека инцидентот бил „мала грешка“, но полицијата во Ланкашир сепак одлучила да го казни Сунак.

– Многумина од вас се свесни дека на социјалните мрежи кружи видео на кое човек не е врзан додека е во автомобил во движење. Затоа изрековме казна на четириесет и двегодишен маж од Лондон,соопштија од полицијата.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Се степале на кејот на Вардар поради домашните миленици

Следно

Проблемите на македонско национално малцинство во Албанија тема на средбата Николоски-Ѓурѓај

Latest from Blog