Вечерва во 360°: Меритократија – добредојден за работа во Луксембург, недостоен за скопските стоматолошки клиники

1 min read

Новото магазинско издание на емисијата „360 степени“ се емитува вечерва (30 јануари 2023 г.) од 22:20 часот на ТВ Алсат

Во ова издание:

– Со дипломи од престижни француски универзитети, недостоен за вработување на скопските стоматолошки клиники, а добредојден за работа во Луксембург – зошто меритократијата во јавниот сектор во Северна Македонија е само на зборови;

– Со години нема учебници по странски јазици – наставниците упатени да се снаоѓаат со материјали од интернет; Колку новиот закон за учебници ќе води сметка за јавниот, а колку ќе го продолжи остварувањето на бизнис и партиските интереси;

– Советот за соработка меѓу Владата и граѓанскиот сектор не функционира: Силен револт од невладините и повик за итна средба со премиерот Ковачевски;

– „Саботажа“.

Емисијата се емитува од 22:20 часот на ТВ Алсат.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Климатскиот активизам мириса на култ

Следно

Украинската влада им забрани на функционерите да одат на одмор во странство за време на руската инвазија

Latest from Blog