Украина: Деветмина повредени во руски ракетен напад на Днепар

1 min read

ДНЕПАР (АА) 

Министерството за внатрешни работи на Украина соопшти дека девет лица се повредени во рускиот ракетен напад на градот Днепар, известува Анадолу.

Во соопштението на украинското Министерство се наведува дека Русија извршила ракетен напад врз градот Днепар.

Украинското МВР наведе дека руските проектили погодиле зграда во која живееле цивилите, информирајќи дека „во нападот се повредени девет лица. Меѓу нив има деца на 14 и 17 години“.

Во продолжение се додава дека на местото на настанот дошол градоначалникот на Днепар.

– „Ова е терористички напад“

Украинскиот претседател Владимир Зеленски во својот пост на социјалната мрежа Телеграм објави:

„Русија со проектили погоди една висококатница и зградата на Службата за безбедност на Украина. Ова е терористички напад на Русија со проектил. Имав итни средби со шефовите на Службата за безбедност, Министерството за внатрешни работи, Службата за итни случаи и Регионалната воена управа. На терен се наоѓаат потребните тимови. Ги спроведуваат потребните активности, им помагаме на загрозените. Ја држиме ситуацијата под контрола. Ќе дадеме сѐ од себе да ја казниме Русија за нападот и теророт врз нашиот народ. Тоа ќе биде низок одговор. Ќе дадеме сѐ од себе за правдата.“На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Педри сака да замине од Барселона

Следно

Едно лице изгоре во автомобил при тешка сообраќајна несреќа во Србија

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството