УЕФА може да ја отстрани Осасуна од Конференциската лига поради местење натпревари во сезоната 2013/14

1 min read

Според радио „Cadena SER“ УЕФА ја разгледува опцијата за отстранување на шпанскиот клуб од следната сезона на европските натпреварувања. Сојузот отвори случај против „Црвените“.

Ова се должи на наводната организација на местење натпревари во сезоната 2013/14 – се верува дека тогашниот претседател на Осасуна, двајца директори на клубот и еден менаџер постигнале економски договор со Бетис. Тимот од Севиља требаше да го совлада Ваљадолид и да загуби од самата Осасуна. За ова клубот од Памплона на Бетис му плати 400.000 евра + 200.000 евра.

Во сезоната 2022/23, Осасуна заврши на 7. место во Ла Лига, што им дава право на учество во Конференциската лига. Доколку УЕФА го отстрани клубот, тогаш Атлетик ќе учествува во европскиот куп, завршувајќи на 8. место во првенството.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Киев: Поплавени се 29 градови и села по нападот на браната „Нова Каховка“

Следно

Сунак: Не може со сигурност да се каже дека Русија е одговорна за уништувањето на браната „Нова Каховка“

Latest from Blog