Туркије со цел да остварува 100 милијарди долари приход од туризмот до 2028 година

1 min read

ГАЗИАНТЕП (АА) – Туркије има цел да остварува 100 милијарди долари приход од туризмот до 2028 година, што е двојно повеќе од минатогодишната бројка од 46 милијарди долари, изјави заменик-министерот за култура и туризам на Туркије, Надир Алпаслан, јавува Анадолу.

Туркије презема брзи, храбри чекори за да стане една од најдобрите туристички дестинации во светот, рече Алпаслан на состанокот во југоисточната турска област Газиантеп.

По пандемијата што го редуцира патувањето низ светот, Турската агенција за промоција и развој на туризмот му помогна на секторот во земјата да закрепне брзо, рече Алпаслан.

Приходите од туризмот во земјата во 2019 година изнесуваа 38,9 милијарди долари, но паднаа на 14,8 милијарди долари во 2020 година поради ограничувањата во пандемискиот период.

Додека приходите од туризмот на Туркије во 2021 година достигнаа 30,2 милијарди долари, минатата година тие скокнаа на 46,3 милијарди долари, според официјалните податоци.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

СОНК Гази Баба со поддршка на разрешувањето на директорката на градинката „Детска радост“

Следно

Првпат во историјата папата Франциск им дава на жените право на глас на состанокот на бискупите

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета