Туркије: САД продолжуваат со поддршката на терористичката организација ЈПГ/ПКК

2 mins read

АНКАРА (АА) – САД продолжуваат да ја поддржуваат терористичката организација ЈПГ/ПКК во Сирија, соопштија денес турски дипломатски извори, јавува Анадолу.

„Нашите колеги го поканија американскиот амбасадор во Анкара, Џеф Флејк. Ги дадовме потребните предупредувања и пораки“, истакнаа дипломатските извори за новинарите во главниот град Анкара.

Коментарот дојде откако Флејк во понеделникот беше повикан во турското Министерство за надворешни работи поради неодамнешната посета на претседателот на Здружениот генералштаб, генерал Марк Мили, на регионите окупирани од терористичката организација ЈПГ/ПКК во североисточна Сирија, додека портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, тврдеше дека Мили се состанал само со американските војници додека бил во Сирија.

„Но, ова е факт: Без разлика дали ќе се одржи овој состанок или не, САД продолжуваат да ја поддржуваат оваа терористичка организација“, нагласија турските дипломатски извори.

Во својата речиси 40-годишна терористичка кампања против Туркије, ПКК, која е ставена на листата на терористички организации од Туркије, САД и ЕУ, е одговорна за смртта на над 40.000 луѓе, вклучувајќи деца и жени.

ЈПГ е сириски огранок на терористичката организација ПКК. Поддршката на САД за ЈПГ долго време ги затегнува односите меѓу Анкара и Вашингтон.

– Продолжување на Договорот за жито –

По Договорот за извоз на жито преку Црното Море од јули 2022 година, што истекува на 18 март, изворите наведоа дека Туркије интензивно работи на дополнително продолжување.

„Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу се состана и со генералниот секретар на ОН [Антонио Гутереш] во Доха. Генералниот секретар ќе го посети Киев“, истакнаа изворите.

Постојат одредени проблеми со кои се соочува Русија, истакнаа изворите, додавајќи: „Загриженоста на Русија, поточно сите тешкотии со кои се соочуваат, сè уште не се надминати, така што тука мора да бидеме искрени и објективни.“

Минатиот јули, Туркије, ОН, Русија и Украина потпишаа историски договор во Истанбул за обновување на извозот на жито од трите украински пристаништа на Црното Море, што беше прекинат по почетокот на руско-украинската војна во февруари 2022 година. Во Истанбул беше формиран Заеднички координативен центар со официјални претставници од трите земји и ОН, за да ги надгледуваат испораките.

– Кандидатурите за НАТО на Шведска и Финска –

Во врска со трилатералната средба во четврток меѓу Туркије, Финска и Шведска во Брисел, изворите велат дека ќе се разговара точка по точка дали обврските од меморандумот за разбирање се исполнуваат од страна на нордиските земји.

„Промените во некои закони треба да се претворат во конкретни чекори. Конкретни чекори за спречување, на пример, финансирање тероризам, регрутирање луѓе, пропаганда итн., вклучително и терористички активности“, истакнаа дипломатските извори.

Минатиот јуни, Туркије и двете нордиски земји потпишаа меморандум на самитот на НАТО во Мадрид за решавање на легитимните безбедносни грижи на Анкара, отворајќи го патот за нивното конечно членство во Алијансата.

Меморандумот се однесува на загриженоста на Туркије, вклучително и извозот на оружје и борбата против тероризмот.

Само Унгарија и Туркије сè уште не ги ратификувале барањата на Шведска и Финска за вклучување во НАТО.

Новото шведско законодавство против тероризмот ќе го има за цел финансирањето, помагањето и пропагирањето на терористичките организации. Доколку законот стапи на сила, ќе биде казнето и патувањето во странство за придружување или помагање на терористичка организација.

Анкара бара од Стокхолм да преземе конкретни активности за борба против терористичките организации ПКК и ФЕТО која стои зад неуспешниот обид за пуч во Туркије во 2016 година.

Шведска потоа усвои антитерористички закон во ноември минатата година, надевајќи се дека Анкара ќе ја одобри кандидатурата на Стокхолм за приклучување кон НАТО-алијансата. Од Туркије велат дека усвоените закони не се доволни и ништо не е направено за да се запрат активностите на терористичките организации.

Во врска со мандатот на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој му завршува во октомври годинава, дипломатски извори велат дека е рано да се зборува за имиња.

„Би било рано да се направи проценка според вестите. Нека се појават кандидатите, ќе ги споделиме нашите размислувања со другите сојузнички земји“, додаваат изворите.

„Столтенберг, кој ја презеде функцијата во 2014 година, нема намера да бара ново продолжување на неговиот мандат“, изјави портпаролката на НАТО, Оана Лунгеску.

Во врска со прашањето дали имало телефонски разговор со Сирија по минатомесечните разорни земјотреси, изворите рекоа: „Не, ние само презедовме чекори за испорака на хуманитарна помош.“На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Обвинителството постапува во случајот со двојното убиство на Кале, вели Бубевски

Следно

Маж со пиштол им се заканувал на двајца браќа во Гази Баба

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета