Обвинителството постапува во случајот со двојното убиство на Кале, вели Бубевски

1 min read

Обвинителството во овој случај постапува и дежурен обвинител има излезено на лице место, има дадено одредени насоки во однос на криминалистичко прибирање на доказен материјал и негово обработување, но фазата на откривање е во целост на органите на откривање, во овој случај МВР, изјави претседателот на Основното јавно обвинителство – Скопје, Гаврил Бубевски.

Одговарајќи на новинарско прашања, до каде е истрагата за убиството на Кале, Бубевски, рече дека согласно Закон за кривична постапка за вакви кривчни дела, прво орган што се известува е МВР, а веднаш потоа и Обвинителството.

– Координацијата на сето тоа го прави јавен обвинител, меѓутоа откривачка функција и начинот на кој ќе дојдат до одредена трага, сознание и сето тоа, сепак е криминалистичка работа, која повеќе познавање и знаење има полицијата, изјави Бубевски.

Она што треба јавниот обвинител да го даде, посочи Бубевски, е дадено и тоа е се што можам да кажам во овој момент.

Прашан до каде се истрагите за претходните мафијашки пресметки и убиства, како таа на Рузвелтова, Бубевски, рече дека сите нерасчистени убиства не се затворени предмети и за нив се прибира доказен материјал.

– Некои се споредуваат дали се појавуваат исти работи на различни места. Се уште ова е фаза на постапка, каде не можам да кажам дали ќе има конкретен завршеток за одреден од нив, изјави Бубевски.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Арктички циклон ја донесе најстудената ноќ во Велика Британија од почетокот на годината

Следно

Туркије: САД продолжуваат со поддршката на терористичката организација ЈПГ/ПКК

Latest from Blog