Туркије: Ердоган и Ал Судани на состанок во Анкара

1 min read

АНКАРА (АА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес го пречека ирачкиот премиер Мохамед Шиа ал Судани со официјална церемонија во главниот град Анкара, јавува Анадолу.

„Ердоган и Ал Судани ќе одржат средба во Претседателскиот комплекс, по што ќе следуваат состаноци на делегациите и заедничка прес-конференција“, соопшти Дирекцијата за комуникации при Кабинетот на претседателот на Туркије.

Се додава дека лидерите ќе разменат мислења за односите меѓу Туркије и Ирак, борбата против тероризмот, обновата на Ирак и заедничките чекори кон подобрување на соработката, особено во областа на трговијата и енергетиката.

Тема на разговор ќе бидат регионалните и глобалните прашања.

Се очекува на средбите да бидат потпишани повеќе договори што ќе придонесат за договорна основа на билатералните односи.

Туркије силно го поддржува територијалниот интегритет, суверенитет и политичкото единство на Ирак.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Во пресрет на Велигден и Бајрам, Владата ги замрзна цените на јајцата и оризот

Следно

Русија тврди дека Украина нападнала пумпна станица во областа Брјанск

Latest from Blog