Трајанов: Ковачевски има несериозни политики, ама несериозен е и со замениците министри кои ги предлага

1 min read

Во Македонија секој ден се покажува дека не можеме да одиме напред. Премиерот вели уште појако одиме кон Европа, мнозинството е стабилно, прашувам како кога гласаа прво 64 пратеници, а сега само 62 пратеници. Во секој случај несериозноста се покажува на дело, рече Здравко Трајанов, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната расправа за именување на заменици министри.

Спомнавте реформи, рече Трајанов, но очигледно нема да можете да донесете ниту закон.
„Се пофали премиерот со плати и пензии повисоки, но никако да каже за инфлацијата. Инфлацијата ги изеде платите и пензиите. Колку и да го зголемувате ако не надмине зголемувањето 30 проценти се друго не значи ништо“, рече Трајанов.

Пратеникот укажа дека освен несериозност во политиките, има несериозност и во ова што ни се нуди како кандидати за заменици министри. Трајанов се осврна на состојбите во земјоделието.

„Предлагате инспектор за земјоделие може да биде било кој како тој ќе ја извршува работата. Предлагате заменик министер со завршено школо за книжевност. Министерот е правник. Вие значи предлагате луѓе кои нема да знаат што да прават и во вакви услови ни велите реформи какви реформи“, рече Трајанов.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Грчкиот министер за транспорт поднесе оставка: Не може да продолжиме како ништо да не се случило

Следно

Анастасија исчезнала после сударот на возови во Грција: Неутешните родители молат за помош

Latest from Blog