Телефонски разговор Путин-Алијев

1 min read

БАКУ (АА) – Претседателот на Азербејџан, Илхам Алијев, оствари телефонски разговор со претседателот на Русија, Владимир Путин, пренесува Анадолу.

Информацијата преку соопштение ја потврди Кабинетот на претседателот на Азербејџан.

Во соопштението се вели дека Алијев и Путин разговарале за практични мерки во насока на осигурување на безбедноста и стабилноста во Јужен Кавказ врз основа на трилатералната Декларација на лидерите на Русија, Азербејџан и Ерменија.

Во ова соопштение се наведува дека двајцата лидери размениле мислења и за транспортот и логистиката во регионот, како и за развојот на економските односи.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Борел: Договорот од јули е најдобрата зделка, не е реалистично да очекувате дека може да се репреговара

Следно

Ердоган побара од Парламентот да гласа за апликацијата на Финска за влез во НАТО

Latest from Blog